Alokázie – okázalá kráska tropických rodičů
Ač je její druhé jméno „amazonica“, nemá s Amazonií pranic společného, je to zavádějící název. Alocasia amazonica je křížencem Alocasie lowii, jež je původem z Bornea a Alocasie sanderiana, který pochází z oblasti Filipín. Pro své nádherné listy se stala velmi oblíbenou pokojovou rostlinou a při dobré péče vás může těšit dlouhé roky. Není to s ní ale tak úplně jednoduché.
Několik desítek centimetrů dlouhé krásně tvarované listy jsou v mládí měkké, světle zelené a ještě ne moc dobře vybarvené. Až později tuhnou, vybarvují se a stávají se matně šedozelené s velmi výraznou tlustou bílou žilnatinou.
Áronovitá rostlina – je to liána?
Tato kráska je ve skutečnosti liánou a patří do čeleci Araceae a je to čeleď velmi rozsáhlá. Patří do ní na 3000 druhů a všechny mají zvláštní květenství – toulec. Hustě seskupené kvítky na silné palici. Jistě znáte jejich nejtypičtější krásnou představitelku: nádhernou kalu. Alokázie má květenství nenápadné a rozhodně jsou ozdobnější její listy. Ve své domovině rostou tyto liány v tropických lesích a v mládí jim postačí k životu i velmi málo světla. Přímo alokázií je na devadesát druhů a většinu jejích krásných příbuzných najdete spíše v botanických zahradách než v bytech. Na pěstování je přece jen náročnější.
Je vhodnou rostlinou do zimních zahrad, vitrínek nebo vytápěných zahradních skleníčků. Není však vhodnou rostlinou k letnění.
Světelné podmínky: světlo až polostín
Není příliš náročná na světlo a spokojí se i se stinnými zákoutími bytů a domů. V létě ji ani nemůžeme vystavovat přímému slunci, na listech by se utvořily popáleniny. Jinak dobře snáší plné světlo, východní, severní či západní okna. Na stinnějších stanovištích se tak dobře nevybarvuje.
Teplota: vyšší, pokojová
Jakožto milovnici tropických a subtropických lesů jí nemusíte příliš dělat pomyšlení se světlem, ale teplota by měla být spíše vyšší. Má ráda teplotu kolem 25 °C i vyšší, v zimě by pak teplota neměla klesnout pod 18 °C. Teplo je pro ní důležité a hlavně – vzdušná vlhkost!
Vlhkost: vysoká
Nejnáročnější je tato květina na vlhkost. To je kámen úrazu při pěstování v suchých bytech. Pomůžete jí pravidelným rosením měkkou vodou, tedy převařenou nebo dešťovou. Při používání vody z kohoutku dochází k hnědým skvrnám na listech. Nemáte-li rozprašovač, vystačíte si i s občasným otřením listů vlhkou měkkou utěrkou. Při pravidelném zvlhčování může v bytech alokázie úspěšně růst. Někdy stačí mít u rostliny na parapetu také mističku s vodou nebo vlhký keramzit, aby vzdušná vlhkost vzlínala na listy.
Zálivka: měkkou odraženou vodou a přiměřeně
Druhým kamenem úrazu je zálivka, která je poměrně hojná, rostlina by neměla nikdy úplně vyschnout a i při zimní pauze by měl její substrát zůstat mírně vlhký. Spodek květináče by však nikdy neměl stát ve vodě, protože by uhnívaly kořeny. Voda pro zálivku je vhodnější měkká, tedy opět převařená nebo dešťová. Tvrdá voda zanechává povlaky na zemině a důležitá je také teplota vody. Ta by měla být pokojová. Zalití studenou vodou rostlina velmi špatně snáší a často je právě to důvod, proč nám zajde.
Přemokření nebo vyschnutí může být pro rostlinu fatální, proto vyžaduje každodenní pečlivou péči!
Každý rok zjara mladší rostliny přesazujeme do nového substrátu s vysokým obsahem rašeliny, starší rostliny stačí přesadit jednou za dva roky.
Hnojení: 1x týdně od března do října standardním tekutým hnojivem nebo hnojivem pro listové rostliny.
Rozmnožování: listovými řízky nebo dělením
Rozmnožování alokázií je trošku oříškem, ale při přesazování můžete rostlinu celkem snadno rozdělit. Množení listovými řízky je už poněkud složitější, tady musíte dodržet zejména vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu.
Pozor, je jedovatá!
Alokázie by neměla být v domácnostech, kde jsou děti nebo zvířata (psi a kočky). Je totiž jedovatá. Útěchou není ani to, že je léčivkou v čínské medicíně, my musíme být opatrní i při přesazování. Její šťáva může i na kůži vyvolat nepříjemné vyrážky a puchýře.
Navíc, pokud se vám její pěstování bude dařit, může vás překvapit svým velkým vzrůstem. Listy mohou mít na stonku až 80 cm (list samotný může mít až 30 cm) a rostlina roste relativně rychle. Každý nový list je vždy o notný kus větší než ten předchozí.
Zhnědla? Nechte ji znovuzrodit!
Někdy se stane, že vlivem pěstebních chyb jsou listy nehezky skvrnité a zaschlé. Může za to špatná zálivka, nízká teplota či jiná chyba. Doporučuje se nechat rostlinu krátce proschnout, aby se zatáhla. Poté ji začněte znovu zalévat a nové vyrašené listy již budou bez poskvrnky.
Komentáře k článku
Milena 11.5.2019 (08:08)
Dobrý den, potřebovala bych poradit jak oživit Alokázii s dlouhými stonky.Mam je silné a zahnuté.Dekuji