5 zázračných bylin pro očistu ledvin
Vždy se obáváme, abychom měli zdravý zrak, srdce či žaludek, ale už přehlížíme jeden velmi těžce pracující orgán – ledviny. Těm začne většina lidí věnovat pozornost až tehdy, když se něco pokazí a přestanou se cítit dobře. Ledviny jsou pro zdraví ale nesmírně důležité. Každý den nám přefiltrují velké množství krve, aby z ní odstranily toxiny a odpady, z nichž přibližně 2 litry se poté vyloučí močí. Ledviny jsou také životně důležité v procesech regulace krevního tlaku, zvyšování produkce červených krvinek a syntéze vitamínu D. Pokud chcete dopřát svým ledvinám trochu zdraví, měli byste začít konzumovat některou z níže popsaných bylinek, které slouží k jejich očistě.
Chanca Piedra neboli Drtič kamenů
Jihoamerická bylinka s názvem Chanca Piedra dostala jméno „Drtič kamenů“, protože je o ni známo, že dokáže rozbít ledvinové kameny. Jelikož se již staletí užívá díky svým léčivým vlastnostem, existují tvrzení, že dokáže uvolňovat močovou trubici, odstranit kousky kamenů a pomoci při odstraňování přebytečného vápníku v těle (protože kamínky Šťavelu vápenatého jsou nejčastějším typem ledvinových kamenů).
Klinické studie také prokázaly účinnost této bylinky. Ačkoli přesné způsoby, jak funguje, je třeba ještě určit. Chanca Piedra se obecně považuje za bezpečnou pro trávení a nejčastěji se používá ve formě čaje.
Zlatobýl
Další bylinou, která čistí ledviny, je zlatobýl. Klinické studie zjistily, že zlatobýl dokáže snížit zánět a pomáhá v boji proti infekci u zvířat. Je to také diuretikum, které pomáhá detoxikovat a tonizovat močové cesty.
Typ zlatobýlu, který je bezpečný ke konzumaci, je odvozen od druhu Solidago virgaurea, nikoli od Verbascum densiflorum. Lidé, kteří jsou alergičtí na ambrózie, aksamitník, chryzantémy a podobné květiny by se však měli raději zlatobýlu vyhnout.
Hortenzie (kořen)
Jako solventní se předpokládá, že kořen hortenzie vyhlazuje drsné okraje ledvinových kamenů a také napomáhá správnému přidělování vápníku v těle. Rovněž jsou prováděny lékařské výzkumy, aby se zjistilo, jak účinné může být použití kořenu hortenzie v boji proti cukrovce, artritidě a několika autoimunitním onemocněním.
Kořen hortenzie je dostupný jako tinktura, čaj nebo ve formě tobolek. Ačkoli je pro konzumaci zcela bezpečný, měla by být dávka omezena na méně než 2 gramy denně a není určena pro dlouhodobé používání.
Přeslička
Jako diuretikum a antioxidant je známo, že přeslička podporuje celkové zdraví vašich ledvin. Může být prospěšná pro lidi trpící otoky, inkontinencí, močovými/ledvinovými kameny a infekcemi močových cest. Dlouhodobé používání bylinky však může vést k nedostatku thiaminu (Vitamín B1), protože přeslička štěpí vitamin prostřednictvím chemické složky známé jako thiamináza.
Bezpečná odrůda přesličky, která se většinou užívá jako čaj nebo tobolky, pochází z rodu Equisetum arvense, Equisetum hyemale nebo Equisetum telmateia. Přeslička, která pochází z odrůdy Equisetum palustre se ukázala jako toxická pro dobytek.
Kořen celeru
Celer je nejznámější „bylina“, která se dostala o tohoto seznamu. Konkrétně semena a kořen celeru jsou tím, co poskytuje vašim ledvinám největší užitek, protože jsou bohaté na draslík a sodík. Nejen, že stimulují ledviny, jako diuretikum, celerový kořen a semena ale pomáhají je také proplachovat. Je také známo, že celer pomáhá těm, kteří mají ztuhlé klouby nebo dokonce při rakovině tlustého střeva! Dále pomáhá vyrovnat hladiny u lidí s anémií a pomůže vám dokonce i při trávení a vyprazdňování.
Kořen celeru je jedlý, výživný, lahodný a neuvěřitelně všestranný! Nejen, že ho můžete vařit, ale je k dispozici i ve formě extraktu či kapslí. Jak však říká zdravý rozum, neměli byste ho konzumovat, pokud jste na něj alergičtí.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.