Znáte už ostropestřec mariánský? Vypěstujte si ho sami
Ostropestřec mariánský je v našich podmínkách jednoletá bylinka, která je užitečná hlavně v boji s různými jaterními onemocněními. Kromě toho je taktéž šikovný pomocník při žloutence, hemoroidech a zmírňování následků chemoterapie.
Jak sklidit vlastní úrodu
Pěstování ostropestřce není nic, co byste nezvládli sami na vlastní zahradě. Nejprve začněte tím, že si seženete semínka. Ta je možné zakoupit v některých zahradnictvích, a jinak v prodejnách specializovaných na bylinky. V našich podmínkách je nejlepší začít s výsevem během dubna. Semínka rozmístěte na husto do řádků, jež budou od sebe vzdálené přibližně 50 cm. Až začnou rašit první rostlinky, vytvořte mezi nimi rozestup cca 30 cm a zbylé slabší kusy vytrhejte pryč.
Nejprve vyraší ostnaté lísky velice podobné obyčejnému bodláku, tudíž si dejte pozor, abyste si je nespletli s plevelem. Dospělá rostlina dorůstá až do výšky 1 – 2 metry. Čas na sklizeň poznáte podle toho, že se nádherné fialové kvítky začnou měnit na světlé chmýří. Nezapomeňte se vybavit pevnými rukavicemi a zahradnickými nůžkami, protože ostny jsou opravdu silné.
Sklízejte pouze okvětní stvoly, které následně usušte na slunci. Aby se zachovalo co nejvíce semen, vložte pod ně plachtu. Z usušených stvolů poté zbylá semena vymlaťte cepem a uschovejte do sklenic. Semena musí být vždy dokonale očištěná, takže si nebojte vzít na pomoc třeba fén, abyste vyfoukali zbytky chmýří.
Detoxikační kúra
Na závěr si dáme ještě tip na jednoduchou detoxikační kúru. Stačí pouze zalít čajovou lžičku drcených semen 200 ml vroucí vody, 20 minut louhovat a přecedit. Nápoj pijte ještě teplý, a to ráno na lačno po malých doušcích. Kůra trvá 3 týdny a nesmí se během ní popíjet alkohol. Semena si vždy nadrťte pouze k okamžité spotřebě, jinak by se mohla kazit. Uvidíte, že vám vaše játra poděkují.
Komentáře k článku
Drahomír Nebel 19.3.2020 (10:47)
Mám předplacený RECEPTÁŘ, je to sama reklama-tento web mi bude vyhovovat- jsem imobilní 12 let.