Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zlatice obecná

Dub 1620 Autor: Redakce

zlatice obecna zlaty destVíte, že to, co nesprávně nazýváme „zlatý déšť“, je rostlina z čeledi olivovníkovitých? Zlatice (Forsythia) je opadavý keř se zoubkovanými listy a typickou jarní záplavou žlutých květů. Je to keř, dorůstající 2 až 3 m do výšky, který tu je doma, vyskytuje se téměř po celé Evropě, ale svůj prapůvod má podle botaniků v asijských oblastech. Zlatý déšť je botanicky jiná rostlina, toto je zlatice neboli forsýtie.

Kvete v březnu až dubnu hvězdicovitými květy zářivě žluté barvy a po rozkvětu pomalu do týden až dvou odkvétá. Teprve tehdy pak začínají na šedohnědých drsných větvích růst zelené listy, které na podzim téměř bez změny zabarvení opadají.

Půda: lehká a výživná

I když zlatice dokáže růst na téměř každé půdě, i na té jílovité a těžké (tam však nedorůstá takové výšky ani květové bohatosti), ideálně jí prospějete půdou lehkou, písčitou a dobře propustnou. Měla by také být výživná. Dobře snáší i vápenité a zásadité půdy.

Vlhkost: přesně akorát

Zlatice se možná zdá jako ideální keř, který snese všechno, ale kupodivu patří mezi ty, které nesnáší dva extrémy v kvalitě zálivky. Přílišné sucho a přílišné přemokření. V suchu postupně prosychá dřevo a rostlina uvadá, při přemokření uhnívají kořeny a keř také pomalu umírá.

Světlo: sluníčko a zase sluníčko

zlatice obecna zlaty destJe to světlomilná rostlina, která vyžaduje slunečné stanoviště. Snáší jen lehké přistínění, není to vhodná rostlina pro výsadbu severní hrany domů a zdí, které jsou po většinu dne bez přímého slunečního svitu.

ZAJÍMAVOST: Zlatice je odolná proti smogu, jistě jste si všimli, že je často sázena jako živý plot ve městech. To snáší dobře, ale zjistilo se, že je velmi citlivá na obsah ozonu v ovzduší, a tak si můžete všimnout v horkých letních dnech, že i při dobré zálivce, může mít svěšené listy. Na listech se děje zlatici ještě jeden zajímavý efekt. V průběhu roku výrazně tmavnou. Zatímco zjara jsou světle zelené, dopracují se postupně až k temně zelené pozdně letní barvě.

Střih: koncem léta

Zlatice se tvaruje v období od května do srpna. V tu dobu už na ní můžete vidět vyvinuté pupeny květů, připravené pro další jaro. Snáší i hluboké řezy nebo řezy tzv. „prosvětlovací“, kterými se odstraňují staré větve od země. Staré neseřezávané keře špatně rostou a také málo kvetou, tzv. „vyholují“.   Vždy musíte mít na paměti, že další větvičky již nedorostou a ty, které máte před sebou, mají již připravená poupata pro další rok. Příliš silný výřez vás tak může připravit o jarní žlutou radost z květů. Pravidelné zmlazování tedy udělá s vaší zlaticí divy a na jaře pak bude jako jeden velký žlutý oheň.

VÝSADBA: Při výsadbě nové zlatice z kontejneru ji nejprve hluboce seřízněte, zhruba na polovinu její výšky. Dalším rokem bohatě obrazí a bude rozvětvená pěkně od země.

Rozmnožování: řízkováním

Zlatici si můžete snadno namnožit řízkováním a to v období od května do července. Množí se pomocí vrcholů letorostů, pouze zlatici převislou můžete množit i dřevnatými řízky. Další možností rozmnožování je také hřížení, tedy zapuštění větvičky z mateřské rostliny do země.

Ke zlaticím můžeme zařadit i tyto další druhy, se kterými se na zahradách můžete setkat

Zlatice prostřední (Forsythia intermedia) – nejčastěji pěstovaný kříženec, který má více sobě téměř podobných kultivarů. Kultivary této rostliny se liší v nepatrných detailech.

Zlatice vejčitá (Forsythia ovata) – nižší, asi 1 m vysoká zlatice, která má vejčité kulatější listy a drobné, světle žluté květy. U ní existuje kultivar „Tetragold“, který má květy větší a příjemně zlatožluté.

Zlatice převislá (Forsythia suspensa) – dorůstá až 2 m a je rozložitého vzrůstu s větvemi lehce převislými. Pokud se stane, že větev dosáhne až na zem, snadno sama od sebe zakoření.

Zlatice zelená (Forsythia viridissima) – vyniká hustým, kompaktním růstem. Kultivar „Bronxensis“ kvete jako první a to již v dubnu.

POZOR: Zlatice je jedovatá. Není vhodné ji pěstovat tam, kam mají přístup hospodářská zvířata.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

5 reakcí na Zlatice obecná
  • ivan dolezel 4.8.2018 (07:52)

    je drevo jedovate, myslim na grilovani

  • Aby 10.5.2016 (17:35)

    Dobrý den.
    V příspěvku máte uvedeno, že je zlatice (Forsythie) jedovatá. Jako toxikologa, který se jedovatými rostlinami zabývá, by mě zajímalo, jak jste dospěli k této informaci. Ani dle vědeckých knih a zahraničních univerzitních databází není do jedovatých rostlin Forsythie (zlatice) nikdy řazena.
    Prosím o uvedení odborného zdroje, odkazu na prokázáný případ otravy nebo o vymazání zavádějící informace.
    Pravděpodobně jste si to totiž spletli se štědřencem odvislým, kterému se také říká zlatý déšť, a jedovatý je.
    Děkuji.

    • Veronika 1.3.2024 (23:42)

      Nás na zahradnické škole v Klimkovicích učili že Forsythia Intermedia je jedovatá…

    • Jana Richterová 4.11.2021 (14:18)

      Pod zlaticí zelenou nerostla ani pampeliška. Jenom takový pořád se opakující plevel jednoho druhu. Zajímalo by mě pane, jestli jste jako toxikolog už někdy něco pěstoval?

      • Pavel 5.10.2022 (11:19)

        Ale on má pravdu. Že pod ní neroste ani pampeliška neznamená, že je jedovatá.

TOPlist