Zimní zahrada – místo odpočinku a celoroční zeleně
I když je léto v plném proudu a zatím je možnost užívat si letního slunce na zahrádce venkovní, není od věci zamyslet se nad tím, jak si užívat zahrady i v zimě. Řešením je samozřejmě zimní zahrada. Nejen, že přináší možnost příjemného posezení za chladného a deštivého počasí, v případě vytápění i v zimním období, ale zároveň v ní najdou své místo nejrůznější exotické i pokojové rostliny nebo naopak rostliny venkovní, které venku přes zimu nevydrží. Zimní zahrada se může stát přechodem třeba mezi obývákem a venkovní zahradou. Slouží mnoha účelům, můžeme v ní jak odpočívat, tak pěstovat květiny. Skvěle oživí dům, a i když je v zimě venku sníh, můžeme díky ní odpočívat v zeleni a v krásném prostředí. Dokonce je možné propojit ji i s vnitřním bazénem, nebo do ní instalovat saunu či vířivku. A třeba takový papoušek nebo rybičky dodají zimní zahradě ještě exotičtější nádech.
Co si předem rozmyslet
To, jakou zimní zahradu zvolíme, záleží na tom, jestli ji chceme využívat celoročně, kolik ji chceme věnovat místa, jaké množství květin plánujeme a tak dále. Důležitým faktorem je to, na jakou světovou stranu bude zimní zahrada orientována. Zahrada na severní stranu je spíše chladnější, jižní je naopak teplejší, ale v létě je třeba ji chránit zastíněním a větráním. Ideální volbou je jihozápad či jihovýchod.
Tvar a velikost zimní zahrady
Zimní zahrada by měla působit hezky z venku i zevnitř. To, jaký bude mít tvar a velikost záleží na požadavcích a možnostech, jak finančních, tak prostorových Vzhled zimní zahrady by měl ladit s celkovým stylem celého domu. Velikost by měla být přizpůsobena hlavně počtu následných uživatelů a počtu květin, minimum plochy je 15m² a výška alespoň 3m. Tvarům se meze nekladou, hlavně díky dostupnosti moderního stavebního kování. Vyplatí se zcela jistě stavebnicové řešení. Okna i dveře mohou být otvírací a sklopné nebo posuvné a zlamovací. Druhá možnost ušetří více prostoru. Co se střechy týká, variant je také mnoho. Je možné volit pultovou střechu v kombinaci s polovalbovou, sedlovou nebo takzvanou pavilonovou střechu. Prosklená střecha se skládá z nosníků a zasklení. Sklo musí být odolné, takže je vhodné použít kalené bezpečnostní dvojsklo s fólií, která v případě rozbití zabrání propadnutí. Levnější varianta je polykarbonát, který sice dobře izoluje a je nerozbitný, ale není tak dokonale čirý a je barevně nestálý.
Nutné je myslet na stínění i větrání
Zejména u zimních zahrad orientovaných na jih je velmi důležité stínění a větrání. Bez toho by se prostor stal od jara do podzimu prakticky neobyvatelným kvůli přehřívání. Stínění může být venkovní, v podobě roletových systémů, které jsou vyrobené z hliníkových pásů a nepropustí ani teplo, ani světlo. Mohou být ovládány i dálkově. Toto řešení je poněkud dražší. Použít můžeme i různé markýzy nebo venkovní žaluzie, které jsou regulovatelné. Vnitřní zastínění je jen doplňkové, v podobě žaluzií nebo rolet. Použití barevného skla v konstrukci také může sloužit jako částečné stínění. Větrání a ventilace jsou důležité hlavně na léto, kdy potřebujeme odvádět horký vzduch. Jedno z řešení je klasicky otevřít okno. Samozřejmě je možné nainstalovat i elektrický ventilátor, který udržuje optimální teplotu. Pro zimní období je nutné topení, které by mělo v zahradě udržovat stálou teplotu kolem 20ºC. Topení může být jak podlahové, tak i součást topení v celém domě.
Z čeho může být konstrukce?
Na konstrukci zimní zahrady se dá použít několik materiálů. Jako u všeho, záleží v první řadě na finančních možnostech a také na požadavcích na údržbu. Další věc, na kterou je třeba myslet je to, jaký materiál se hodí ke zbytku našeho domu. Nejlevnější variantou je plast, který je vyztužený ocelovými pozinkovanými výztuhami. Z plastu jsou pak jak okna, tak obvodové stěny a střecha z plastových krokví. Tato konstrukce výborně odolává vlhkosti, dobře izoluje a také je opravdu nenáročná na údržbu. Vybrat si můžeme i z imitace dřeva. Mínusem je, že některé konstrukce se nedají provést kvůli snížené pevnosti dlouhých dílů.
Dobrou volbou je hliníková konstrukce. Jeho lehkost a zároveň odolnost zaručí možnost i náročných a složitých tvarů. Výborně izoluje a má dlouhou životnost. Hodí se do moderních domů, ale dá se i laminovat do imitace dřeva. Stojí sice více peněz, ale díky dlouhé životnosti a kvalitě se tato investice vyplatí.
Dřevěné zimní zahrady působí nejvíce přírodně a přirozeně. Nevýhodou je nižší odolnost proto povětrnostním podmínkám a vysoké nároky na údržbu. Aby bylo dřevo odolné, je nutná povrchová úprava a častá péče. Tam, kde konstrukce často přichází do kontaktu s vodou, může být dřevo pokryto plechem anebo hliníkem.
Než začneme stavět
Nejlepší je samozřejmě počítat se zimní zahradou již v projektování domu, ale i posléze je možné zahradu přistavět. Pro zimní zahradu je potřeba armovaná základová deska, která by měla být v přední části vyztužená, neboť nese tíhu střechy i celé konstrukce. Základový pás by měl obsahovat hydroizolaci a tepelnou izolaci. Před konstrukcí je také nutné myslet na rozvody a případně na topení. Důležitým bodem je odvod vnitřního kondenzátu. V první řadě musí být nepropustný materiál, ze kterého zimní zahradu stavíme. Dále je třeba vybudovat okapový žlab na dešťovou vodu, nejlépe dvouúrovňový, aby v zimě voda v něm nezamrzala. Nesmíme zapomenout ani na vhodnou podlahu, kterou je ideálně keramická dlažba. Aby atmosféra v zimní zahradě byla příjemná i večer, je vhodné vybrat pěkné osvětlení.
Konstrukce zimní zahrady není nic jednoduchého, proto není dobré ji stavět amatérsky. Pro správnou funkci musí splňovat mnoho technických parametrů, takže je nejlepší se obrátit na firmu s dobrými referencemi a nechat práci na odborníkovi. Na většinu staveb tohoto typu není nutné stavební povolení, stačí ohlášení, ale vždy je lepší si zjistit, co je potřeba v konkrétních případech.
Jaké rostliny se hodí do zimní zahrady?
V zimní zahradě se bude dařit rostlinám, které vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu kolem 20ºC. Tropické a subtropické rostliny zaručí zimní zahradě exotický vzhled. Pěstovat tam můžeme citrusy, které krásně vypadají a dávají chutné plody. Všechny druhy sukulentů a kaktusů i palmy také najdou své místo. Oblíbenými jsou i banánovníky, fíkusy, ibišek, orchideje a bromélie. Zimní zahrada poslouží i jako místo pro přezimování některých nemrazuvzdorných venkovních květin. Také můžeme umístit různé pokojové rostliny. Rostliny vybíráme podle toho, kam je zimní zahrada orientovaná a také jestli je vytápěná nebo nikoli. Každopádně se může stát krásnou tropickou oázou klidu.
Nábytek jako třešnička na dortu
Aby byla atmosféra dokonalá, musíme prostor doplnit o vhodný nábytek. Hodí se sem ratanová křesílka a pohovky s polštářky, lehátka na chvíle odpočinku, zkrátka cokoli se nám líbí. Do moderních prostor se bude hodit i nábytek z chladného kovu, útulné místo zase zaručí nábytek ze dřeva. Někdy budeme chtít nábytek přenášet i na venkovní zahradu, v tom případě volíme lehké materiály.
Komentáře k článku
Honzaj. 26.3.2016 (07:54)
nádherný článek! 🙂 Konečně jsem narazil na nějaký opravdu užitečný!
Jaký nábytek je podle Vás nejlepší do zimní zahrady? Můžeme si tam pořídit jakýkoliv? My jsme nakonec pořídili takový kompromis – umělý ratan
Ale zajímalo by mě, co je lepší, jestli zahraní nábytek, nebo něco co strčíte klidně do obýváku.
Stovicek.J. 17.8.2014 (19:27)
Zimní zahrada je parádní věc! Hlavně ty hliníkové konstrukce mě oslovují. Nádhernou zahradu jsem viděl od Sulka, ale budu si muset ještě počkat. Do plastové se mi příliš nechce. I když i ty už dnes bývají krásné. Škoda, že člověk na takové věci nemyslí při hrubé stavbě dopředu. A až po několika letech si uvědomí, že něco takového se prostě hodí…