Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zdravé a chutné jeřabiny

Led 1605 Autor: Dana Peštová

Kdo by neznal jeřabiny. Tyto oranžovo červené plody zdobí podzim a děti si z nich navlékají korále. Jeřabiny zpestřují podzimní a zimní nabídku potravy ptáků, a pokud jste je někdy ochutnali vy, asi vám moc nechutnaly. Jsou totiž trpké a málo sladké. Ne všechny jeřabiny ale chutnají stejně. Některé kultivary získávají na oblibě a dělají se z nich kompoty, marmelády a další dobroty.

Jeřáb je druhově poměrně početný rod s několika podrody, zahrnujícími více než 100 druhů a mnoho šlechtěných kultivarů stromů a keřů. Rod Jeřáb (Sorbus) patří do čeledi růžovitých (rosaceae) a je rozšířený v mnoha zemích především mírného pásma severní polokoule.

jerabinyJeřáb je poměrně okrasný strom, který najdeme růst podél cest i v parcích. Jeřáb dobře snáší mráz i špinavé ovzduší. Bývá poměrně vysoký, se střídavými dělenými lichozpeřenými podlouhlými listy tvořenými 9 až 21 páry lístků. Květenství je bílá lata. Plodem jsou kulaté malvice většinou červené či oranžové barvy různého odstínu. Některé plody mohou být i žluté, případně růžové či bílé.  V česku roste 20 druhů, například jeřáb břek (Sorbus torminalis), jeřáb dunajský (Sorbus danubialis) nebo jeřáb ptačí  (Sorbus aucuparia). Některé z jeřábů jsou kříženci. Mezi pěstované odrůdy patří například Titan, Oranje Favourite, Pendula, Autumn Spring nebo Sunshine.

Představujeme odrůdu Moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia varieta edulis)

Moravský velkoplodý jeřáb je oblíbená odrůda vyhledávaná pro své obzvlášť sladké poměrně velké plody. Objeven byl na Šumpersku a může zdobit třeba i vaší zahradu. Tento vysoký strom bude potřebovat více prostoru, ale jinak je na pěstování dost nenáročný. Špatně snáší snad jen velmi zásaditou půdu a přemokření, které podporuje rozvoj strupovitosti. Dobře snáší úpravu prořezáváním, která je nutné k tomu, aby se jeho vzrůst udržel pod kontrolou.

První plody můžeme sklízet už na dvouletých výhonech. Sladkokyselé jeřabiny jsou doslova nadupány vitamínem C, který je velmi stabilní i ve šťávách. Pokud chceme, aby malvičky obsahovaly více cukru, dopřejme jim delší zrání na podzimním sluníčku a sklízejme až v listopadu. Vypěstovat si stromek z plodu a semínek je opravdu velmi složité, protože v přírodě je nutné jejich natrávení v trávicím traktu ptáků. Proto se sladkoplodé odrůdy množí očkováním nebo roubováním na vhodné podnože.

A tuto odrůdu poznáme od planých jeřabin? Na rozdíl od nich sahá ozubení listů sladkoplodého jeřábu moravského jen do poloviny nebo kousek přes polovinu délky listů.

Jeřabiny v kuchyni

Jeřabiny můžeme zavařit samostatně nebo s dalším ovocem, třeba hruškami, udělat z nich marmeládu, likér nebo šťávu, případně je nasušit. Nejefektivnějším způsobem sušení pro zachování barvy plodů je nejprve nechat jeřabiny v rozvěšené na šňůrách průvanu nebo na slunci zvadnout a pak je rychle dosušit umělým teplem. Usušené jeřabiny uchováváme nejlépe v papírových pytlících.

Zdravé jeřabiny

Jeřabiny nejenomže obsahují hodně vitamínu C, který nám pomáhá zvládnout nachlazení i různé nemoci, navíc také obsahují organické kyseliny, cukry, třísloviny, pektiny, karotenoidy a další užitečné látky. Snižují vysoký krevní tlak, používají se i při sklerotických obtížích a poruchách funkce štítné žlázy. Jsou mírně projímavé a močopudné a vyrábí se z nich diabetické sladidlo sorbit. Naši předkové využili z jeřábu prakticky vše od plodů přes dřevo po kůru, která se užívala k barvení a louhování.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

0 reakcí na Zdravé a chutné jeřabiny
  • Soňa Němečková 25.4.2016 (23:48)

    Dobrý den,
    prosím Vás o radu, kde bych mohla sehnat odrůdu Moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia varieta edulis). Na internetu jsem prošla prodejce, kteří bohužel moravský sladkoplodý jeřáb už nemají na prodej. Ráda bych tento strom měla na zahradě, protože jako malá holka jsem měla ráda jablečný kompot s jeřabinou. Jeřabiny jsou velmi chutné v kompotovaném stavu.
    Nezlobte se, že se na Vás obracím s tímto dotazem.
    Děkuji Němečková Soňa

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist