Zdravé a chutné brusinky z obchodu, ale i ze zahrádky
Brusinky jsou nejen velice chutné, ale také velmi zdravé. O jejich blahodárném účinku věděli své už američtí indiáni. Právě oni naučili Evropany konzumovat tuto delikatesu. Během krutých zim byly tyto bobule využívány jako prostředek, který zvyšuje chuť páchnoucího masa. Pozůstatkem tohoto zvyku se na Den díkůvzdání ke krocanovi podává brusinková omáčka. U nás jsou brusinky chráněné, protože se vyskytují jen zřídka.
Tyto bobulovité plody mají skutečně spousty pozitivních vlivů na náš organismus. Jmenujme si alespoň některé. Už odpradávna se jimi, díky velkému množství vitaminu C, léčila horečka i nachlazení, zažívací problémy, otoky. Díky látce Proantokyanid, která zabraňuje usazení bakterií na sliznicích, zažívají v posledních letech boom při boji s infekcí močových cest nebo s tvorbou vředů. Dále je na ně spoléháno při léčbě rakoviny, srdečních chorob. Vitamin A pro zdravé oči, vitamin E pro zpomalení stárnutí a vitamin D pro nervový systém a plodnost. Antioxidanty pomáhají chránit buňky před volnými radikály. Obsažená vláknina je důležitá na zažívání, snižování cholesterolu a napomáhá při snižování váhy.
Ale pozor. Brusinky mohou i škodit. Jejich velké množství může způsobit podráždění žaludku, průjem, u citlivějších lidí i zvýšit riziko ledvinových kamenů.
Brusinky si nemusíte kupovat jen v obchodě, ať už čerstvé, sušené, konzervované nebo v podobě džusů, ale můžete si je natrhat i doma na zahrádce nebo v květináči. Celou sezonu je rostlinka jasně zelená. Na jaře nám rozkvétá a na podzim se můžeme těšit z plodů, které se nám postupně krásně zabarvují. Plody vydrží i mráz, kdy jsou ještě sladší, ale bacha na ptačí návštěvy. Velké plody, téměř velikosti olivy, mají americké brusinky. Při dozrání jsou mnohem tmavší, vevnitř mají dutinu a nemají tolik semínek. I listy a větévky se liší. Listy jsou drobnější a celkově je rostlina poléhavější. Zasyrova jsou hořké, trpké.
Vysazovat je můžeme po celý rok. Nejvhodnější období je však jaro nebo podzim. Nemají rády přímé slunce a sucho. Potřebují rašelinu, kyselý substrát například pro azalky, rhododendrony a propustnou půdu. Neuškodí přidat písek a zavlažujeme. I do jamky přidáme substrát. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by mělo být asi 30 cm. Pěstovat je můžeme i v květináčích. V tomto případě je ale důležité hlídat si vlhkost.
Na přelití by váš keřík reagoval odumřením. Proto zajistěte odvod vody drenáží. Nejlépe zalévejte dešťovou vodou.
Z brusinek si můžete pochutnat na marmeládách, omáčkách. Zapíjet můžete šťávou či vínem. Na jejich výraznou chuť si zvyknete, pochutnáte si a ještě něco uděláte pro své zdraví.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.