Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zbavte se plevele na svých záhoncích snadno a rychle!

Dub 2408 Autor: Claudie Kornelová

Plevel je nepříjemný společník každého zahradníka. Rychle se šíří a může vám zničit s péčí vypěstované rostliny. Nicméně, existuje několik účinných metod, jak se zbavit plevele na svých záhonech snadno a rychle, aniž byste museli sáhnout po chemických herbicidech. Přírodní prostředky jsou skvělou alternativou, která je šetrná k životnímu prostředí a zároveň účinná. Zde jsou některé z nejlepších tipů.

plevel

Plevelu se lze zbavit i přírodní cestou. Zdroj foto: Pixabay.com – Couleur

1. Ruční vytrhávání

Ruční vytrhávání je jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod boje proti plevelu. Stačí si obléknout zahradní rukavice a vytáhnout plevel ze záhonu společně s kořeny. Tím zaručíte, že se plevel nevrátí. Pro tyto účely můžete použít i zahradní rýč, který pomůže lépe oddělit kořeny od hlízy.

2. Mulčování

Mulčování je skvělý způsob, jak zabránit růstu plevelů a zároveň chránit půdu před vysycháním a erozí. Mulč má tendenci potlačovat růst plevelů tím, že jim omezuje přístup k slunečnímu světlu. Můžete použít různé materiály jako mulč, například slámu, piliny, nebo drcenou kůru.

3. Přírodní herbicidy

Existuje několik přírodních herbicidů, které lze vyrobit doma a použít na likvidaci plevelů. Například směs octa, soli a tekutého mýdla je účinná proti mnoha druhům plevelů. Stačí smíchat tyto ingredience a aplikovat na postižené oblasti. Buďte však opatrní, abyste se vyhnuli postřiku na okolní rostliny, protože tato směs může poškodit i vaše oblíbené květiny.

4. Přírodní kyseliny

Kyselina octová a kyselina citronová jsou dalšími přírodními prostředky, které lze použít k likvidaci plevelů. Stačí je rozprašovat přímo na listy plevelů a nechat působit. Tyto kyseliny mají schopnost rychle zničit buňky rostlin a plevel postupně uschne a odumře.

ocet

Vyzkoušet můžete například kyselinu octovou. Zdroj foto: Pixabay.com – Loyloy Thal

5. Horká voda

Horká voda je levný a efektivní přírodní prostředek pro likvidaci plevelů. Stačí připravit konvičku s vroucí vodou a opatrně ji nalít přímo na listy plevelů. Horká voda způsobí, že buňky rostlin se zhroutí a plevel uschne.

6. Destilovaný ocet

Destilovaný ocet je silnější než běžný stolní ocet a může být proto účinným prostředkem proti tvrdohlavějším plevelům. Stačí jej aplikovat přímo na listy plevelů pomocí postřikovače nebo stříkací lahve. Buďte však opatrní, protože destilovaný ocet může poškodit i okolní rostliny.

7. Péče o záhon

Pravidelná péče o záhon je klíčová pro prevenci růstu plevelů. Udržujte záhon dobře zalitý, uvolňujte půdu pravidelně a odstraňujte plevely, jakmile se objeví.

S těmito přírodními prostředky a metodami můžete snadno a rychle eliminovat plevel na svých záhonech a udržet svou zahradu zdravou a krásnou. Buďte trpěliví a pravidelně provádějte péči o své záhony, abyste minimalizovali růst plevelů a užívali si krásný vzhled vaší zahrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist