Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zazimování venkovních rostlin

Lis 1221 Autor: Redakce

Když nadejde čas, kdy už se pomalu, ale jistě začínají objevovat ranní nízké teploty, je akorát doba na to, abychom začali rostliny, o které jsme se celé jaro a léto pečlivě starali, pomalu připravovat na zimní období. A to sice takzvaným zazimováním.

Mobilní zeleň

Rostliny, které přežívají v květináčích, většinou přeneseme do domu, ideálně na místo, kde je průměrná teplota mezi 4 až 16 ⁰C, kde jim bude po celé zimní období jistě příjemněji. Nebudou vystavovány mrazu a tak zimu velice pravděpodobně přečkají. Před tím, než je umístíte na zimoviště, měli byste se ujistit, že mají v květináči dostatečný prostor a dostatek substrátu, kolem celé kořenové části. Pokud zvolíte místo na přezimování ve světlejším prostoru, je to jednoznačně lepší volba. Zvolíte-li ale místo ve tmavé místnosti, je důležité nezapomenout rostliny více zkrátit. Rostlina pak nebude mít tak těžké vyživování celé listové části.

Rostliny na záhonech

zakryti rostlin chvojimTy rostliny, které rostou v záhonech a jsou uzpůsobené na to přečkat zimu na vaší zahradě, bychom měli zazimovat ještě důkladněji. V žádném případě nikdy nesmíte na zazimování používat igelitové fólie, i když by se mohlo zdát, že právě ony jsou tím pravým. Ale tak to doopravdy vůbec není, naopak jim tím v mnoha případech akorát více ublížíte. Drží se pod nimi totiž vlhkost a rostliny pak s větší pravděpodobností začnou hnít. Tou ideální ochranou je netkaná textilie, je prodyšná a rostlině umožní dýchat, i když ji opravdu účinně ochrání před mrazem. Použít však můžete i pytlovinu, nebo balicí papír. Velmi vhodné je také chvojí, které spolu s přihrnutím zeminy k srdíčku rostlin zabezpečí zejména ochranu před zimním sluníčkem.

Tím, že zazimování nepodceníte, ovlivníte kvalitu rostlin, se kterou se znovu probudí na jaře. Uvidíte, že budete rádi, že jste mu věnovali a vyšetřili dostatek času.

Nepřezimující hlíznaté rostliny

zazimovani kanNěkteří odborníci se shodují na tom, že je velmi vhodné nechat hlíznaté rostliny v zemi co nejdéle. To znamená, že pokud noční teploty neklesnou pod  5 stupňů, stačí ostříhat omrzlé nadzemní části asi 5 cm nad zemí a chvojím přikrýt. Až před tužšími mrazy kany a jiřiny vyryjeme a přeneseme do sklepa. Lze je zimovat buď očištěné v rašelině nebo mírně vlhkých pilinách nebo spolu se zeminou.

Článek o jarním předpěstování kan najdete zde.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist