Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zateplení obvodového pláště umí snížit výdaje za energie i zlepšit kvalitu bydlení

Úno 2016 Autor: Redakce

Výdaje za energie zcela zásadně zvyšují náklady na bydlení. Současně nevhodná izolace obvodového pláště snižuje kvalitu bydlení. V zimě je interiér studený, v létě se naopak přehřívá. Nedostatečná tepelná izolace jde ruku v ruce se slabou zvukovou izolací, ale i s nedostatečnou ochranou proti povětrnostním vlivům – větru i srážkové vodě.

zatepleni domu

Nejčastěji využívané izolanty pro obvodový plášť

Pro tepelnou izolaci je dnes možné vyžívat celou řadu materiálů i systému zateplení. Stále však mezi nejpoužívanější patří pěnový polystyren, extrudovaný polystyren (ten může přijít do styku i s okolním terénem, je vhodný též pro vysoké zátěže), dále minerální vata – skelná nebo kamenná, ale i korkové desky, různé sypké materiály, pěnový polyuretan PUR a polyizokyanurát PIR (tedy vlastně molitan), pěnové sklo (např. Foamglas), reflexní tepelná izolace, aerogelová izolace, vakuová izolace, a též přírodní materiály, jako celulóza, konopí či sláma. Samostatně, ale především jako součást celkové izolace obvodového pláště se používají tepelně-izolační lehčené omítky (Mapetherm, Jubizol Microair, Baumit, Cemix apod.)

Systémy zateplení

Po konstrukční stránce se systémy zateplení dělí na jednoplášťové a dvouplášťové. U jednoplášťových systémů není mezi jednotlivými vrstvami zateplovacího sendviče žádná vzduchová mezera. Obvykle jde pouze o zdivo, i když s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, na kterém pak může nebo nemusí být přímo celoplošně napojena tepelná izolace. Na ní ještě obvykle bývá tepelně-izolační omítka. Dalším systémem jsou dvouplášťové systémy, kde je mezi tepelnou izolací a pohledovou vrstvou, fasádou, vzduchová mezera s provětráváním.

Pro kontaktní zateplení se nejčastěji v našich podmínkách používá EPS polystyren nebo minerální vata.

mineralni vata na zatepleni

Zateplení obvodového pláště polystyrenem

Pěnový polystyren je nejběžněji používanou izolací obvodového pláště. Pro kontaktní zateplení fasád je vhodný typ polystyrenu označen písmenem F. Nejčastěji se dodává v deskách 500×1000 mm. Dále lze využívat též extrudovaný polystyren XPS a tzv. perimetrické desky.

Výhody zateplení polystyrenem jsou dané vysokou pevnostní v tlaku, minimální nasákavostí a možností použít jej i pro spodní části domu vč. soklů (nutné ale zateplovat extrudovaným polystyrenem). Polystyren má též dobru opracovatelnost. Polystyrenová izolace je cenově velice výhodnou.

Cena zateplení vychází na 700 Kč/m2.

polystyrenen

Zateplení obvodového pláště minerální vatou

Izolační vata na obvodové pláště se používá skelná nebo minerální (kamenná). Minerální se vyrábí tavením hornin. Díky obsahu oleje je tato čedičová minerální vata méně prašnou. Skelná se hodí především na šikmé střechy, podhledy a dutiny v konstrukci.

Na zateplení obvodových plášťů se proto hodí spíše minerální vata. Je méně pružná, těžší a kompaktnější. Minerální vaty se pak dále dělí na ty s příčnou orientací vláken (vhodné na fasády, kde plánujeme aplikovat další těžký obklad), s podélnou orientací vláken (pro obvodové pláště a kontaktní zateplovací systémy) a s podélnou orientací vláken spolu s integrovanou dvouvrstvou charakteristikou (stejné použití jako v předchozím případu).

Nepříznivou vlastností vaty je její nasákavost, čímž se pak snižují její tepelně izolační schopnosti. Proto se doporučuje většinou kombinovat zateplení obvodového pláště vatou se zateplením soklů extrudovaným polystyrenem.

Cena zateplení minerální vatou vychází na 1000 Kč/m2.

Závěr: Polystyren, nebo vata?

Když vynecháme ostatní méně používané systémy zateplení obvodového pláště, stále nám i přes vyšší cenu vychází lépe zateplení minerální vatou než polystyrenem. Nabízí totiž vedle skvělé tepelní izolace i výbornou zvukovou izolaci, je paropropustná a zabraňuje vzniku plísní, má neomezenou životnost, je požárně odolnou a snadno se tvaruje, takže vyplní i prohlubně. Nevýhodou je méně snadná manipulace, vyšší cena a nasákavost. Čemuž lze ale zabránit vhodnou konstrukcí obvodového pláště, dobrou funkční omítkou a jejím nahrazením ve styčném místě s terénem a na soklech extrudovaným polystyrenem.

izolace domu vatou

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Zateplení obvodového pláště umí snížit výdaje za energie i zlepšit kvalitu bydlení
  • Severovi 18.1.2024 (15:12)

    Prosím o odpověď : nechci-li zateplit dům vatou ani polystyrénem, prý existuje pouze zateplovací omítka , nanesená na původní omítku domu , ale , bohužel, nikde v nabídce na netu není uváděna. Je možné Vámi zjistit podrobnosti ? Děkujeme. S.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist