Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zateplení domu – praktické rady pro co nejlepší výsledky

Dub 1218 Autor: Komerční sdělení
uniky tepla

Úniky tepla na termosnímku: vlevo – zateplený sokl vpravo – nezateplený sokl

Kromě výrazných úspor peněz za energie přináší zateplení domu mnoho dalších výhod: příjemně teplé vnitřní prostředí (žádný chlad od zdí nebo oken), zamezení tvorby plísní, větší životnost zatepleného domu a další.

Tepelné izolace domu je nutné správně odborně navrhnout a kvalitně provést – oba tyto kroky jsou stejně důležité.

Dům musí být před prováděním zateplení odvlhčen a provedena hydroizolace. Pokud není aplikace hydroizolace možná, je třeba používat pro zateplení výhradně zateplovací systémy propustné pro vodní páru (systém tzv. provětrávané fasády).

Tloušťky a materiál tepelných izolací lze výpočtem stanovit tak, aby odpovídaly tepelně-izolačním parametrům, kterých chcete dosáhnout (např.: hodnoty doporučené normou, hodnoty doporučené pro nízkoenergetické nebo dokonce pro pasivní domy). Nebo můžete zadat požadavek, jakou spotřebu energie chcete mít u rekonstruovaného domu a tepelné izolace navrhnout tak, aby byl požadavek splněn. Dále je možné stanovit, kolik budete v domě platit za energie na vytápění.

Materiál tepelných izolací je též vhodné volit z hlediska jeho šetrnosti k životnímu prostředí. Existuje řada alternativních tepelných izolací vyrobených z přírodních nebo recyklovaných materiálů – rohože z konopí, lnu, dřevěných vláken, foukaná izolace z drcené celulózy apod.

Zateplení domu je třeba navrhnout komplexně a nevynechat důležité detaily. Častou chybou je například vynechání soklu při zateplování. Teplo pak z domu uniká nezatepleným soklem.

Další chybou je například nesprávné osazení nového okna do osy zdiva. Při výměně oken a zateplování domu je třeba okno umístit až na líc zdiva. Při zvažování, jak a čím zateplit dům, se můžete s dotazy obrátit na odborné informační centrum občanského sdružení ENVIC, ic.plzen@envic.cz, www.envic.cz, telefon 377 220 323.

Standardní poradenství je zdarma. Poradenství je spolufinancováno Státním fondem životního prostředí a Plzeňským krajem. Specializované poradenství (výpočty tepelných izolací, výpočty spotřeby energie a nákladů na vytápění, měření termokamerou, měření vlhkosti a CO2) je placená služba.

Úniky tepla na termosnímku

Úniky tepla na termosnímku: vlevo – správně osazené okno, vpravo – nesprávně osazené okno

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Zateplení domu – praktické rady pro co nejlepší výsledky
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist