Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Září ve znamení burčáku: Pokud milujete jeho vínovou chuť, pak si ho zkuste vyrobit sami doma!

Zář 2320 Autor: Claudie Kornelová

Září je měsícem, kdy se ve vinicích začínají sbírat první hrozny a lákavá vůně mladého vína, zvaného burčák, naplňuje vzduch. Burčák je tradičním českým nápojem, kterým si můžete vychutnat čerstvou a sladkou chuť hroznů téměř přímo ze sudu. A co kdybyste si ho letos zkusili vyrobit sami doma? V tomto článku vám představíme jednoduchý postup, co budete potřebovat a další důležité informace.

víno

Burčák je lahůdka, kterou si každoročně nenechá ujít velké množství lidí. Zdroj foto: Pixabay.com – Stefan Schweihofer

Upozornění: Článek popisuje snadný postup domácí výroby burčáku, kterou si může zkusit každý. Samozřejmě, že profesionální výroba burčáku probíhá za jiných podmínek, tento postup je však připraven pro lidi, kteří si chtějí vyzkoušet amatérskou výrobu burčáku z pohodlí domova.

Co je burčák a jak vzniká?

Burčák je mladé víno, které ještě nedokončilo proces kvašení. Vzniká z čerstvých hroznů, které jsou rozmačkány a ponechány procesu kvašení. Během kvašení dochází ke změně cukru na alkohol, a tak se z moštu stává první víno s nízkým obsahem alkoholu.

Potřebné ingredience a vybavení

 • Kvalitní čerstvé hrozny: Pro výrobu burčáku volte zralé a zdravé hrozny od odrůd určených pro výrobu vína. Zkuste vybrat hrozny s vyšším obsahem cukru, aby byla chuť burčáku sladší.
 • Velký nádoba: Pro kvašení potřebujete dostatečně velkou nádobu. Můžete použít nerezový hrnec, kádinku nebo speciální plastový fermentor.
 • Dřevěná lžíce nebo lopatka: Slouží k rozemletí hroznů a promíchání moštu během kvašení.
 • Gázový uzávěr nebo ubrousek: Slouží k uzavření nádoby tak, aby se mohl uvolňovat oxid uhličitý, který vzniká během kvašení.
 • Guma nebo elastický pásek: Použijte na upevnění gázového uzávěru nebo ubrousku na nádobu.
 • Termometr: Pomůže vám udržovat správnou teplotu během kvašení, která by měla být kolem 20-25 °C.
 • Hydrometr: Tento nástroj slouží k měření obsahu cukru v moštu (°Brix). Burčák by měl mít obsah cukru asi mezi 16-20 °Brix.

Postup výroby

 • Sterilizace: Než začnete, důkladně umyjte a sterilizujte veškeré nádoby, které budete používat. To je důležité pro minimalizaci rizika kontaminace a zajistí čistotu vašeho burčáku.
 • Rozemletí hroznů: Rozmačkejte hrozny do nádoby, abyste získali mošt. Můžete použít ruce nebo speciální drtič na hrozny.
 • Měření cukru: Pomocí hydrometru změřte množství cukru v moštu. Ideální obsah cukru pro burčák je mezi 16-20 °Brix.
 • Kvašení: Přelijte mošt do fermentační nádoby a přidejte kvasinky určené pro vínovou fermentaci. Uzavřete nádobu gázovým uzávěrem nebo připevněte ubrousek gumou nebo elastickým páskem, aby se mohl uvolňovat oxid uhličitý vytvářený při kvašení.
 • Teplota: Ujistěte se, že teplota fermentujícího moštu je stabilní a pohybuje se kolem 20-25 °C. Vysoké teploty mohou vést ke špatnému chuti nebo kontaminaci.
 • Kontrola kvašení: Během kvašení pravidelně sledujte aktivitu kvasinek. Kvašení obvykle trvá několik týdnů, až se mošt změní v mladé víno.
 • Přelití: Po dokončení kvašení opatrně přelijte mladé víno do jiné nádoby a oddělte ho od kvasinek.
 • Zrání: Nechte burčák zrát několik týdnů, aby dosáhl požadované chuti a kvality. Během tohoto procesu se mladé víno stále vyvíjí.
 • Skladování: Uchovávejte burčák v chladu a temnu. Po určité době bude připraven k pití.

Závěr

Výroba burčáku doma je zajímavou a odměňující zkušeností, která vám umožní vychutnat si autentický tradiční český nápoj. Sledujte postup a buďte trpěliví, protože kvalitní burčák potřebuje čas, aby dosáhl své plné chuti a kvality. Až bude hotový, pozvěte své přátele a rodinu, abyste si společně užili pravou chuť září ve znamení burčáku!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist