Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zápleváky (Helenium hybridum, Helenium autumnale)

Srp 1114 Autor: Redakce

heleniumFloxy jsou klasikou letního záhonu. Když začnou odkvétat, můžeme je doplnit záplevákem. Záplevák podzimní (Helenium autumnale) je z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Záplevák kvete až do konce září a jeho pestré žluté až červené květy osloví snad každého- na výběr máte z více než 30ti kultivarů.

Navíc je díky své výšce (cca 100 cm) vhodný k řezu a ve váze květy vydrží velmi dlouho.

Oblíbené jsou pro svojí odolnost a nenáročnost. Jako stanoviště vyberte mírný polostín, záplevák občas zalijte (nesnáší přeschnutí) a na jaře přihnojte vyzrálým kompostem nebo hnojivem na trvalky. Na zimu záplevák seřízněte cca 10 cm nadzemí.

Množení zápleváků

Jako zahrádkář si můžete rostliny vypěstovat ze semen. To doporučujeme zejména v případě, že chcete více barevných kultivarů. Je možné také vegetativní množení dělením trsů brzy zjara. Záplevák nesnáší podzimní přesazování nebo dělení trsů. Velmi se doporučuje propustnější půda s velkým množstvím živin zejména zjara. Protože zápleváky koření poměrně mělce, nedoporučuje se okopávání. Zejména během parného léta dostatečně zalévejte.

Druhy zápleváků

Většina dnes pěstovaných odrůd pochází křížením ze zápleváku podzimního (Helenium hybridum). Existují nižší rané odrůdy, které kvetou spolu s floxy. Vyšší odrůdy kvetou po celý podzim. Odrůdy dorůstající více než metr nezapomeňte vyvázat k opoře. Všechny kultivary se hodí do trvalkových záhonů s plaménky, třapatkami, šalvějí nebo nízkými slunečnicemi.

Nové odrůdy zápleváků mají velmi kompaktní vzhled a pokud jim pravidelně odstraňujete odkvetlé květy, kvetou od začátku léta až do prvního zámrazu. Toho lze také docílit tím, že na jaře záplevák seříznete nerovnoměrně. Záplevák snese i mírné přemokření, a proto ho mnozí zahradní architekti rádi vysazují u jezírek.

Nejkrásnější hybridní zápleváky

  • Waltraud (hnědý nebo s lemem)
  • Baudirektor Linne (tmavě červený)
  • Rubinkuppel (jasně červený)
  • Feuersiegel (žlutý nebo žíhaný)

Zápleváky-fotogalerie

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist