Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradní pergoly

Kvě 1530 Autor: Redakce

Pergola u zdi domuTen pocit zná asi každý, kdo má vlastní zahradu. Jakmile se na jaře rtuť v teploměru vyšplhá po zádech nízkých teplot na přijatelných 15-20° C, začne to člověka táhnout ven. V takových chvílích každý docení komfort zahradní pergoly, kterých na českých zahradách vídáme stále více a více. Pergoly slouží nejen k odpočinku a společenským účelům, ale také pro pěstování popínavých růží a jiných rostlin.

Fantazii se meze nekladou

pergola na kytkyŘíká se, že Češi jsou národem kutilů a při pohledu do některých tuzemských zahrad s tímto výrokem musíte souhlasit. Narazíte tu totiž na pergoly nejrůznějších druhů a z nejrůznějších materiálů. Někomu se víc líbí smrkové dřevo, jiný se rozhodne pro moderní hliníkovou konstrukci, někdo zas šáhne do prasátka a pergolu si nechá postavit z exotického dřeva.  Některé pergoly jsou umístěné uprostřed zahrady a kompletně obrostlé popínavými růžemi, jiné jsou zas zastřené a ukotvené ke zdi domu, takže před ním vytváří jakési kryté zápraží. Výjimkou nejsou ani takové stavby, které svým vzhledem a vybavením připomínají spíš zahradní restauraci než pergolu.

Šikovnost a fantazie českých řemeslníků nezná mezí.  Neotřelé typy zahradních pergol nejsou však jen dílem šikovných kutilů-amatérů. Řada firem specializujících se na zahradní stavby a vybavení, do svých nabídek zařazuje atypicky tvarované pergoly či přímo nabízí výrobu zahradního přístřešku na míru. Jednou z takových je například firma Vladeko, která má ve svém portfoliu jednak zakázkovou výrobu atypických pergol, ale svým klientům nabízí také unikátní stavebnicový systém Linda, díky kterému si postavíte prakticky jakoukoli pergolu stejně snadno, jako děti hrad z kostek.

Podlaha a střecha

pergola podlahaPergoly na českých zahradách se také liší materiálem použitým na podlahu a střechu. Co se podlahy týče, narazíte v českých pergolách na dřevěné podlahy z českých jehličnanů, ale také z exotických dřevin jako je massaranduba nebo bangkirai. Stále více zvláště mladých lidí se uchyluje k modernímu kompozitu. Tento progresivní materiál kombinující výhody dřeva je sice poměrně drahý, ale vysoké pořizovací náklady jsou později vykompenzovány minimálními nároky na údržbu, dlouhou životností a perfektním designem, který si co do estetičnosti v ničem nezadá se dřevem. Podlahu pergol tvoří často také keramická či zámková dlažba, betonová podlážka či přírodní kámen. Pro podlahu v pergole platí jednoduchá poučka, že by se měla pokládat až po ukotvení nosných sloupů pergoly. V opačném případě by mohlo dojít na pracné a zcela zbytečné překopávání podlahy kvůli fixaci sloupů do země.

K zastřešení pergol se nejčastěji používá asfaltový šindel, polykarbonát či krytina z PVC. Méně často můžete narazit na dřevěnou, rákosovou či plechovou střechu. K zastřešení mohou posloužit i popínavé rostliny, které dokážou pergolu kompletně zastínit, ale těžko ochrání uživatele pergoly před silný a vytrvalým deštěm.

Doplňkové vybavení

Pergola s mřížemiKomfort pergoly lze navýšit vkusným a zároveň pohodlným zahradním nábytkem, květinovými truhlíky či ozdobnými mřížkami, které jsou nedocenitelným pomocníkem při pěstování popínavých rostlin, ale dokážou pomoci také jako zábrana proti větru. Nabídka trhu je opravdu široká. Například v internetovém obchodě na stránkách vladeko.cz si můžete vybírat z více než stovky různých kusů zahradního nábytku či sedmi desítek dekorativních mříží. Častým doplňkem zahradních pergol bývá také krb s grilovacím roštem. V takovém případě je třeba krb zabezpečit tak, aby při plném výkonu nehrozilo vzplanutí či poškození pergoly, střechy nebo podlahy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Zahradní pergoly
  • Roman 15.3.2016 (12:35)

    Ta na posledním obrázku, vypadá jako pergola co jsem si pořídil na zahradu já. Vypadá moc pěkně.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist