Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zahradní nůžky-základní potřeba každého zahrádkáře

Srp 1302 Autor: Redakce

zahradni nuzkyO tom, že zahradní nůžky jsou nepostradatelnou součástí výbavy každého zahradníka, není pochyb. Bez kvalitních nůžek nezastřihnete živý plot ani neupravíte přerostlý keř. Ale jaké nůžky zvolit? Abychom nenakupovali přebytečné vybavení, které nám bude doma akorát ležet, musíme vybírat obezřetně. V dnešní době můžeme vybírat z velkého množství provedení jak materiálového tak funkčního.

Dnes se už kvalitní zahradní nůžky vyrábějí ze syntetických materiálů, například teflonu, které jsou odolnější a netupí se.

U kovových nůžek se totiž často objevovala rez, která zkracovala jejich životnost. Velkou výhodou moderních materiálů, je také jejich lehkost a tím i snadnější práce.

Při výběru nezapomínejte vyzkoušet nůžky v ruce

Nůžky musíte uchopit tak, že palcem a prsty pohodlně dosáhneme na obě ramena. Je také důležité, aby vám vyhovovala ergonomie držadla nůžek. Na trhu jsou i malé, lehké nůžky, výborné například pro malou ženskou ruku, která ani po delší práci nebude bolet. Můžete také koupit nůžky určené speciálně pro leváky. Při výběru velikosti nůžek se nezapomínejte řídit údajem na obale, kde je uvedeno do jakého průměru větví je možné s nůžkami stříhat.

Jsou lepší jedno nebo dvoučepelové nůžky?

nuzky na zahraduJednočepelové se méně tupí, proto jsou trvanlivější a nemusíme je tak často brousit, ale na druhou stranu jejich řez není příliš kvalitní. Jsou proto vhodné na stříhání suchého materiálu. Oproti tomu dvoučepelové se více tupí, ale jejich řez je kvalitnější. Používáme je pro stříhání živých větví nebo květin. Do univerzálních nůžek se rozhodně nebojte investovat, kvalitní vám při dobré péči vydrží léta. Takovéto univerzální nůžky jsou většinou určeny na stříhání větví o průměru 1,6-2 cm. Po prácí je dobré otřít čepele a uložit je na suchém místě.

Pokud už jste vybrali univerzální nůžky, můžete se porozhlédnout po specializovaných. Například malé nůžky určené na úpravu bonsají nebo bylinek. Další možností, jak rozšířit své zahradnické vybavení, je pořídit si nůžky na zastřihování trávy nebo na stříhání živého plotu. Nůžky na živý plot jsou většinou dvojruční a mají až 80 cm, což nám umožní ostříhat i vyšší porost.

nuzky zahradni Pokud si chceme úpravu živého plotu usnadnit, můžeme použít elektrické nebo akumulátorové nůžky. Výborným pomocníkem pro majitele ovocných stromů jsou teleskopické nůžky. Některé dosáhnou až do výšky 4 m bez použití žebříku.

Stříhací mechanismus je možné otáčet, což značně usnadní zahradníkovi práci.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist