Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradní kompostování

Čvn 1108 Autor: Redakce

Každý zahrádkář moc dobře ví, že rostlinami vyčerpané živiny je do půdy potřeba znovu navracet. Použití chemických hnojiv se pokud možno vyhýbejte a používejte vlastní kompost. Jeho založení je naprosto jednoduché. Kompostéry jsou běžně k sehnání dřevěné nebo plastové. Oba druhy mají své výhody. Plastový kompostér je lehký a většinou má odnímatelnou spodní část pro jednoduché odebrání uzrálého kompostu. Dřevěné kompostéry jsou na zahradě přirozeným doplňkem.

kompostovaniKompostování je biologickou přeměnou zbytků ze zahrad, ale také z kuchyně. Kompostovat můžete více než polovinu zbytků. Pokud dále vytřídíte i papír a plasty, do popelnice odnesete opravdu malé množství komunálního odpadu.

Kompostovat můžete všechny zbytky zeleniny a ovoce vč. citrusových, ale také zbytky jídla, posečenou trávu a podobně.

Nekompostujte zbytky masa, kosti a další živočišné zbytky.

Podpořte biologickou aktivitu v kompostu

Kompostování můžete podpořit biologickými urychlovači kompostu. Malé množství prášku jednoduše rozmícháte ve vlažné vodě a nalijete do kompostu. Kompost v případě suchých dnů prolijte několika konvemi vody a alespoň dvakrát za rok překopejte. Tím se kompost provzdušní a hodné bakterie budou biologicky rozložitelný odpad zpracovávat mnohem rychleji

Vermikompostování s využitím žížaly hnojní

kalifornska zizalaPokud si chcete kompostování ještě ulehčit, zkuste do kompostu nasadit kulturu žížaly hnojní. Kalifornské hnojní žížaly velmi rychle zpracovávají odpad a vzniklý vermikompost obohacují o huminové látky a fulvokyseliny. Žížaly dále vytvářejí velké množství enzymů a dalších pro rostliny potřebné látky.

Tvorba vermikompostu je rychlejší než klasické kompostování. Navíc ušetříte nemalé částky za průmyslová hnojiva nebo granulovaný koňský, kravský či slepičí hnůj.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist