Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradní bazény

Dub 1311 Autor: Redakce

cistota vody v bazenuTaké máte na zahradě bazén, nebo o jeho pořízení na nadcházející koupací sezónu uvažujete? Alespoň tu nejlevnější možnou variantu zahradního bazénu, tedy menší nafukovací nebo laminátový bazén, má na zahradě stále víc lidí. Ať už jste ke koupání a cachtání zvolili jakýkoliv typ bazénu, jeho pravidelná údržba je nutná. V ideálním případě vydrží v bazénu voda čistá po celou koupací sezónu. A kdy se v bazénu nekoupat? To snadno pozná i laik.

V žádném případě by voda neměla být zeleně či hnědě zabarvená, zapáchat či mít kluzké povlaky a nárosty na stěnách a na dně.

Jak udržet bazén čistý

Každý bazén by měl mít alespoň nějaký druh filtrace vody. Zajištění optimálního pH vody je základem péče o bazén. Měření pH je snadné a rychlé a slouží k němu speciální papírky nebo testovací tablety. pH vody by mělo být téměř neutrální, mezi 6,8 a 7,4. Kyselejší voda dráždí oči, příliš zásaditá voda vede k vysrážení látek, které ucpávají filtrační zařízení a snižují účinnost většiny dezinfekčních přípravků pro omezení růstu řas, bakterií a plísní. Základem pro čistou a zdravotně nezávadnou vodu je výkonná písková filtrace.

bazenova filtraceNejúčinnější metodou, jak udržet vodu z mikrobiologického hlediska v pořádku, je kombinovat dostatečně výkonnou filtraci s chemickým ošetřením vody. Existuje i bazénová chemie bez obsahu chlóru. Další možností jak vodu zbavit choroboplodných zárodků i UV záření nebo ionizace. Řasy a sinice potřebují k svému rozvoji živiny a sluneční záření. Je tedy nutné dát pozor, aby do bazénu nepadalo listí a další organický materiál, který by mohl v bazénu zahnívat. K odstranění hrubších nečistot, ale i nárostů dobře poslouží bazénový vysavač.

Dalším užitečným pomocníkem při odstraňování nečistot z bazénu jsou skimmery, které jsou připojené na filtrační zařízení a zachycují nečistoty z hladiny. U nadzemních bazénů se jedná o plastovou nádobu zavěšenou na stěně, u zapuštěných bazénů je to plastová či nerezová nádoba zabudovaná ve stěně. Výběr skimmeru se řídí konstrukcí bazénu. Jiný typ skimmeru se hodí pro nadzemní bazén, jiný pro zapuštěné betonové bazény. Některé typy závěsných skimmerů mají kartušovou filtraci integrovanou. Dalším kritériem pro výběr skimmeru je velikost plochy vodní hladiny a tvar bazénu, aby bylo sání maximálně efektivní.

Zábava v bazénu

Mít na zahradě bazén ale neznamená pouze starost, ale i spoustu radosti. A to především pro děti. Dovádění ve vodě jim mohou zpestřit hračky, a nejenom ty nafukovací. Spoustu legrace si děti užijí i s pomůckami pro potápění, neoprenovými tyčkami, kroužky a delfínky. Bazén lze doplnit i o parádní skluzavku, nebo dokonce skokanské prkno. Speciální pohyblivé hračky do vody zase nadchnou ty nejmenší plaváčky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Zahradní bazény
  • Lenka 29.6.2016 (05:12)

    Super! 🙂
    My máme na zahradě plastový bazén už nějakou dobu. S čištěním jsem měla vždycky problém, ale tak jak píšete se mi to zatím osvědčilo nejvíce.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist