Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrádkáři ani v zimě nezahálí. Jaké úkony jsou aktuální v prosinci?

Pro 1910 Autor: Redakce

Planeta se otepluje a jednotlivá roční období se jakoby posouvají. Prosinec v poslední letech tak patří spíše k měsícům podzimním. Sníh a mráz obvykle přicházejí až po Novém roce a zahrádkářská sezona se tak v podstatě protahuje až do Vánoc.

Je-li půda nezamrzlá a vláčná, můžete klidně rýt, zarývat zelené hnojení a dokonce máte možnost zasadit podzimní česnek. Ještě než napadne sníh, měli byste si udělat čas i na kontrolu nově vysazených stromků a v případě nutnosti k nim dosypat zeminu, která se zřejmě slehla.

ryti v zime

I v zimě je třeba zalévat!

Nezapomeňte také na zalévání stálozelených keřů! Obzvláště těch v nádobách. Pokud nemrzne a není hlášen mráz ani na další dny, dopřejte jim dostatek vody. I v zimě jsou totiž vystaveny větru i slunci a hrozí vyschnutí jejich kořenového balu.

zalevani v zime

Zakryjte trvalky, zejména růže!

Myslete i na růže a trvalky, které je zapotřebí ochránit před mrazy. Vhodné je jehličí, ale také napadané listí. A až napadne, můžete k nim nahrnout i sníh. Zakrytí by mělo být vzdušné, pod silnou vrstvou vám v předjaří budou rostliny uhnívat.

ruze v zime

Postarejte se o stromy

Patřičnou péči v zimním období vyžadují i stromy, na jejichž kůře si ráda smlsne zvěř. Pomáhá oplocení kmínků, celých malých stromků a keřů i speciální repelenty. Stromy s hladkou kůrou opatřete bílými nátěrem, čímž je ochráníte před dřevokaznými houbami. Dále je na místě stromy chránit před nánosy sněhu, které by mohly poškodit jejich větve. Zde je rada jednoduchá – sníh z větví průběžně odstraňujte.

pletivo stromky

Vyčistěte skalku a nařízkujte horské skalničky

Prosinec je ovšem také skvělou dobou pro sběr semen a řízkování horských skalniček. Samotnou skalku nezapomeňte zbavit nánosu listí. Skalničkám většinou zima nevadí, těžko však snášejí zimní vláhu, která se v listech zachycených v úžlabinách, drží. Proto je pečlivě odstraňte. A choulostivější skalničky ochraňte třeba tabulkou skla.

skalka v zime

Je vaše zahrada přátelská k ptactvu?

Na zahradě byste měli mít vysazené dřeviny, které ptactvu poskytnou útočiště. Vhodné jsou i keře s jedlými plody a slunečnice. A pro opravdu špatné časy na větvičky rozvěste lojové koule a krmítka. Ty však nevěšte poblíž silných větví, kde se takové krmítko stane terčem útoků koček. Mnohem lepší v tomto smyslu jsou zmíněné lojové koule v síťce, které můžete zavěsit i na slabé větvičky.

ozdoby pro ptacky

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2023>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist