Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vytvořte si stěnu z dřevin poskytujících soukromí

Čvn 2114 Autor: Claudie Kornelová

Uhynula vám dřevina, jejíž košaté větve a hustý porost zakrýval kupříkladu průzor na silnici? Nebo si jen chcete dopřát více soukromí před zvědavými sousedy, a tak hledáte rostlinu, která by rychle rostla a pomohla vám tak vytvořit zelenou stěnu? Máme pro vás tipy na rychle rostoucí dřeviny, které vám s vaším záměrem pomohou.

dveře

Kdo by netoužil po soukromí. Zdroj foto: Pixabay.com – Antranias

Túje

Túje jsou velmi častou a oblíbenou dřevinou používanou do zahrad. Lidé je využívají na tvorbu živého plotu, protože túje vypadají velmi dobře, tvoří hustou a neprostupnou stěnu, a především rostou rychle. I my vám túje doporučujeme, avšak pozor. Pakliže máte malou zahradu, na živý plot z tújí raději zapomeňte. Opticky vám totiž vaši zahradu zmenší. Jejich velkou výhodou je, že zůstávají zelené po celý rok. Navíc jsou nenáročné na pěstování, takže jim nemusíte věnovat příliš péče.

túje

Túje jsou velmi oblíbené, co se soukromí týká. Zdroj foto: Pixabay.com – Simona Robová

Cyprišek

Máme tu další stromek. Cyprišek též zůstává po celý rok zelený, stejně jako túje. Navíc se mu velmi dobře daří ve všech klimatických podmínkách, proto ho můžeme najít všude možně po světě. Mezi zahrádkáři je poměrně oblíbený. Kromě toho, že rychle roste, výborně chrání před větrem. Může dorůst výšky až 7 metrů, ale pokud ho budete pravidelně zastřihávat, tak si ho uchováte v požadované výšce. Cyprišek vyžaduje minimálně 6 hodin slunce denně. Dopřejete-li mu to, co má rád, potěší vás, že za rok vám povyroste až o 61 cm.

Asijský jasmín

Potřebujete-li pro svoji zahradu opravdu rychle rostoucí rostlinu, pak je asijský jasmín tou pravou volbou. Nejen, že krásně voní, ale velmi rychle roste a je vysoce odolný. Je považován za invazivní, takže se nemusíte bát ho prořezávat, jak potřebujete. Jestliže ho necháte volně růst přes zimu bez prořezávání, do dvou let vytvoří opravdu neprostupnou stěnu plnou nádherných bílých nebo žlutých květů.

jasmín

Asijský jasmín překrásně voní. Zdroj foto: Pixabay.com – Capri23auto

Motýlí keř

Motýlí keř je sice opadavý. Kvete pouze od léta do podzimu, nicméně jeho mohutné květy vás potěší. Jak sám název napovídá, tato rostlina přitahuje motýlí, ovšem pozor. Ne všechny barvy je přitahují. Výhodou je, že nevyžaduje velkou péči a roste poměrně rychle. Miluje slunce, tak nezapomeňte motýlí keř zasadit někam, kde si může slunečních paprsků užívat.

Oleandr

Oleandr patří mezi stále zelené rostliny. Když se mu daří dobře, může dosahovat výšky až 3,7 metrů a šířky 3 metrů. V příznivých podmínkách poté povyroste o 50 centimetrů za rok. Vcelku rychle vám tak vytvoří zelenou stěnu a uchrání vás před zraky zvědavých sousedů. Oleandr vyžaduje slunné stanoviště a je vcelku odolný proti suchu. Stačí mu 0,5 litrů vody jednou za týden.

oleandr

Oleandr upoutá svou výraznou barvou. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans Braxmeier

Japonský javor

Mezi další tzv. rychlíky patří japonský javor, jehož listy jsou zbarveny do cihlové červené. Tomuto listnatému stromu se daří především v místech s polostínem, ale nevadí mu ani plné slunce, když vezmeme v potaz, že žijeme v mírném pásu. Rychle rostoucímu japonskému javoru dopřejte pravidelnou vláhu. Při takové péči dorůstá výšky až 5 metrů, pakliže ho budete ale upravovat, může zůstat i nízký. O to košatější bude mít korunu.

Vilín čínský

Vilín čínský pochází z jihovýchodní Číny a Japonska. Úžasné květy tohoto stromku připomínají drobné plamínky, není proto divu, že se mu také říká ohnivý strom. Tmavé a neopadavé listy jsou atraktivní po celý rok. Vilínu se bude dařit, dopřejete-li mu polostín či plné slunce. Dosahuje výšky přibližně 1,5 metru. Zamýšlíte-li k němu vysadit ještě jeden či dva kusy vilínu, vytvoří vám nádherný porost.

vilín

Vilín v pozadí má také krásnou barvu. Zdroj foto: Pixabay.com – Hyle Chu

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist