Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vyséváme rajčata, jak na to?

Bře 1915 Autor: Redakce

Chuť domácích rajčat se nedá srovnávat s těmi kupovanými. Když si svou sadbu navíc připravíme ze semen, máme možnost větší volby odrůd a snadno si tak vytvoříme pestrý záhon, kde kromě klasických červených rajčat mohou být i žlutá či dokonce fialová rajčata. A jak si poradit s výsevem rajčat? To vám poradíme v tomto článku.

vysev rajcat

Výběr semen

Dobrá semínka jsou prvním předpokladem pro úspěšný výsev. Nakoupit je můžete přes internet nebo v kamenných prodejnách. Snažte se pokud možno vybírat čerstvá semínka, která budou lépe klíčit v porovnání se starými a špatně skladovanými semeny. Připravit si můžete i svá vlastní semínka získaná přímo z rajčatových plodů. Zde je ale většinou potřeba provést alespoň základní sterilizaci například očištěním pomocí peroxidu vodíku z lékárny.

Vyséváme

Už máte nakoupená semínka, takže se směle můžete pustit do výsevu. Budeme potřebovat zahradnický substrát ideálně určený pro výsevy. Ještě předtím, než se začneme vkládat semínka, substrát raději přepaříme v troubě na teplotu 90 až 100 stupňů. Je to z toho důvodu, abychom snížili riziko houbových chorob či výskytu smutnic a dalších nežádoucích parazitů. Alternativou, která se nemusí propařovat, jsou rašelinové tablety.

Substrát dáme do nádob, pod kterými by měla být podmiska a nahoře průsvitný kryt, abychom vytvořili vlhké prostředí vhodné pro klíčení. Semena pokládáme řídce a lehce přesypeme malým množstvím substrátu smíchaného s pískem.

Jak pečovat o výsev?

Aby začala rajčata klíčit a prospívala v prvních dnech, je nutné zajistit jim vodu, světlo a teplo. Výsev tedy umístíme na světlé místo a pravidelně zaléváme do podmisky, aby zemina nikdy úplně nepřeschla.

rajcata sazenice

Proč raději vysévat a nekupovat již vzrostlé sazenice

I když se výsev může zdát pracnější v porovnání s nákupem již vzrostlých sazenic, ve skutečnosti má mnoho výhod. Pokud se zadaří a semena vyklíčí, je cena za takto připravenou sadbu nižší. Navíc máte větší výběr z odrůd a radost z vlastních rajčat vypěstovaných od semínka je mnohem větší.

sazenice rajcat

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2021>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist