Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vyséváme dýně, indické okurky a další tykve

Dub 1223 Autor: Redakce

vysev dyniDýně i cukety je potřeba si předpěstovat a vysazovat sazenice a ne pěstovat rostliny z přímého výsevu. Třebaže je jejich klíčivost poměrně rychlá, nenechte nic náhodě a zejména ve výše položených oblastech vysazujte už silné rostliny. Dýně neboli tykev patří do rodiny asi pětadvaceti druhů z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Většina nám známých dýní pochází z tropické Afriky a střední Ameriky.

Kdo dýně nepěstuje, přichází o mnoho. V září se můžeme těšit z velkých oranžových plodů, které jsou navíc velmi zdravé a chutné. Dužinu lze použít na přípravu různých druhů jídel. Nejoblíbenější použití dužiny je na polévku nebo jako přídavek do ovocných kompotů. Nesmíme zapomenout ani na velmi zdravá dýňová semínka, která jsou velmi oblíbenou pochoutkou s vysokým obsahem zinku.

Dýně mnoha podob

Dýni zdaleka nepěstujeme jen pro sytě oranžovou dužinu a zdravá semínka. Zejména děti si na podzim rádi vyřezají halloweenskou dýni. Dýně je ale rostlina mnoha podob, pěstovat můžete i neobyčejně variabilní ozdobné odrůdy. Zdaleka nejoblíbenější jsou ale jedlé odrůdy, které mohou dorůst do úctyhodných velikostí. Jde o tykev melounovou (Cucurbita melopepo), tykev bradavičnatou (Cucurbita verrucosa),  tykev  obrovskou (Cucurbita maxima).

Lagenárie, kalabasa, indická okurka

semena lagenerieLagenárie, kalabasa, indická okurka-to jsou názvy pro rostliny s plody, které vás nenechají chladnými. Mnoho zahrádkářů se více či méně baví tím, že pěstují unikáty. Mezi ně bezesporu patří Lagenárie Bottle (Lagenaria Siceraria), která má úžasně dekorativní zelené plody. Jde o jednoletou plazivou rostlinu, kterou pěstujeme stejně jako klasické dýně.

Novinkou je kalabasa neboli indická okurka a lufa. Ty klíčí velmi dlouho, minimálně měsíc a proto dochází k jejich výsadbě již začátkem jara tak, abychom mohli koncem května vysazovat vzrostlé sazenice na zahrádku. Semínka jsou poměrně malá a je potřeba je namočit alespoň na 2 dny. Následně je necháme na vlhké vatě, než začnou klíčit, pak přeneseme do vlhkého kvalitního substrátu do papírového nebo rašelinového sadbovače. Jejich velká výhoda je v tom, že rostlinku nemusíme přesazovat, ale vysadíme ji i se sadbovačem.

Vysazovaná rostlinky by měla být silná, zdravá, o výšce cca 20 cm. Každé rostlince dopřejeme dostatek prostoru (pomoci si můžeme výsadbou k plotům), velmi výživnou humózní půdu nebo kompost a dostatečnou zálivku.

Semena Lufy z kategorie kuriozit jsou k dostání v dobrých zahradnictvích. Vyrostou nám ploy, které jsou mladé určené ke konzumaci, ale zdaleka nejde jen o plody. Pokud totiž tyto plody necháme přerůst a vysypají se z nich semena, není nic jednoduššího než celý plod ponořit do vody a nechat 2 dny nasáknout. Pak se lépe zbavíme slupky a vnitřek vypereme v desinfekčním roztoku. Pak se lufa usuší a může být využita jako mycí houba do koupelny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist