Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Výsev bylinek a Wasabi

Kvě 1107 Autor: Redakce

Jaro je pr výsev bylinek ta nejvhodnější doba. Postačí nám miska od masa, do ní  vložíme substrát s malým množstvím hnojiva. Jde o substrát pro výsevy, který podporuje kořenění malých rostlinek.

Klasické bylinky

Bylinky v kuchyniPažitka, bazalka i majoránka mají velmi drobná semínka. Proto dáváme pozor, abychom zeminu nepřeseli. Malá semínka klíčí na světle, a proto je nezapravujeme do země a pozor dáváme i při zavlažování. Stačí povrch orosit rozprašovačem. Na půdu položíme papír, čímž semínka zastíníme a po dvou dnech ho odebereme, protože klíčící rostliny naopak světlo potřebují.

Větší semínka zapravujeme do substrátu a pokusíme se je sít jednotlivě. Následně můžeme přesazovat později, kdy jsou rostliny větší a silnější. Při přepichování se snažíme nesahat na stonek, ale rostlinku chytáme za děložní lístky, podebereme kořínky a přesadíme do menšího květníčku nebo kelímku od jogurtu.

Česnekové bylinky

medvedi cesnekMedvědí česnek je vhodný do salátu a pokud ho začnete používat, jistě si na jeho příjemnou chuť zvyknete a budete jí vyžadovat. Medvědí česnek se vyvine z hlízy a listy mají super účinky. Jde o jarní rostlinu, která v létě nemá listy.

Česneková tráva nepáchne po česneku, ale česnek supluje a navíc nenadýmá, jen udělá česnekové aroma. Pěstuje se buď doma nebo v létě česneková trávana balkoně či záhonku. I interiérové rostliny doporučujeme v létě letnit venku. Stačí přezimovat v 5 stupních bez zálivky.

Vypěstujte si wasabi

rostlina wasabiJaponská kuchyně využívá místo čili speciální křen, kteří mnozí z nás znají i z naší kuchyně. Wasabi je nedílnou součástí sushi a dalších japonských delikates. Wasabi (japonský křen) je rostlina z čeledi brukvovitých a dorůstá asi 30 cm. Vyžaduje polostín až stín a častou zálivku. Wasabi můžete pěstovat na záhonku nebo jako pokojovou rostlinu.

Nejlépe se jí ale bude dařit ve větších nádobách, které na začátku zimy přesunete do teplejších prostor. Wasabi sice snáší mráz, ale teploty nižší než 10 stupňů pod nulou by rostlinu spálily. Proto křenu dopřejte zimní teploty okolo 8 stupňů a rozptýlené světlo. Pak nedojde k vegetačnímu klidu, ale rostlina poroste i v zimním období.

pestovani wasabiJaponskému křenu dopřejte velmi výživnou, propustnou půdu s velkým obsahem humusu a pouze organická hnojiva. V kuchyni se využívá jak mladých listů s jemnější chutí, tak oddenku, který se používá podobně jako náš křen.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Výsev bylinek a Wasabi
Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist