Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Výsadba podzimních cibulovin

Říj 1203 Autor: Redakce

sazeni narcisuAbychom se na jaře mohli kochat krásně barevnou a rozkvetlou zahrádkou, je třeba se na tuto podívanou připravit již začátkem podzimu. Mezi nejčastěji vysazované okrasné podzimní cibuloviny u nás patří bledule, hyacinty, narcisy, sněženky, tulipány, krokusy nebo například lilie. Nejideálnější období pro jejich výsadbu je polovina září a průběh října. Pokud cibulky vysadíte včas, do zimy si stihnou vytvořit pevné kořeny a na jaře se nám odmění v podobě krásných květů.

K čemu jsou takové cibuloviny dobré?

V první řadě nám zdobí záhony, nežli na jejich místo nastoupí letničky a pozdní trvalky. Jejich umístění může být prakticky kdekoliv, je potřeba. Ať už podél chodníků či cestiček nebo jen tak volně v trávě. Pro takto zvolené místo jsou vhodné časně kvetoucí druhy, např. sněženky a bledulky, které se na povrch derou již v únoru, kdy ještě není třeba sekat trávník. Některé typy mohou zpestřit i plochu pod stromy, nejlépe listnatými, neboť zjara, kdy ještě nejsou olistněné, propustí více světla. Cibuloviny jsou vhodné i do truhlíků a květináčů, kterými pak můžeme zkrášlit balkóny, terasy, okna, ale i interiéry. Nejvhodnější je pro ně spíše slunné místo.

Jako každé rostliny tak i cibuloviny mají rády kvalitní půdu. Té docílíme pomocí vyzrálého kompostu či kravským hnojem. Hloubka závisí na velikosti cibulky a to 2-3x hlouběji než je délka cibule. Když naše půda není dostatečně propustná, vyhloubíme pro cibulku prostornou jamku, do které na dno nasypeme písek či drobný štěrk smíchaný se zeminou. Abychom čerstvě nasazeným cibulkám dopřáli tu nejlepší péči, přikryjeme je chvojím, slámou či listím.

Velmi důležitým krokem před samotným nasazením je moření

Tím zabráníme napadení plísní, hnilob a škůdců. Jako první můžeme použít insekticidní přípravek Vertimec 1,8 EC značky AgroBio, po zaschnutí je vhodné mořit fungicidním přípravkem Rovral Aquaflo od stejné firmy. Pro rychlé zakořenění cibuloviny se doporučuje pomocný přípravek při zálivkách Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem. Použít můžete taktéž tmavý roztok lignohumátu.

Po zasazení už stačí počkat pár měsíců na první jarní paprsky a naše poctivá práce se nám oplatí v podobě rozkvetlých a barvami hýřících záhonků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist