Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vyrábíme s dětmi: Jak oživit podzimní truhlíky

Říj 2007 Autor: Redakce

Podzim je plný barev, které si musíme rozhodně před nástupem šedivé zimy dokonale užít. Dnešní článek bude pro všechny, kteří chtějí i tak zajímavé podzimní truhlíky ještě oživit a navíc zabavit děti. Všechny tipy jsou jednoduché a s dopomocí maminky je zvládnou i menší děti.

podzimni vyrobna pro deti

Sádrové odlitky

V podstatě jedinou větší investicí bude podzimní silikonová formička Ceramofix, která vyjde asi na 200 Kč. Je z kvalitní silikonové hmoty, odlitky nejen ze sádry, ale i jiných samotvrdnoucích hmot se z ní dobře dostávají. Pak už budete potřebovat jen štukatérskou bílou sádru třídy II a barvičky. My jsme použili klasické fixy a temperové barvy, které jsme po zaschnutí přelakovali bezbarvým lakem ve spreji.

tvoreni s detmi

Nechte děti, aby odlitky kreativně vybarvily.

Takto zhotovené odlitky můžete do truhlíku jednoduše vložit (nebo jimi truhlík jen obložit), nebo za pomoci tavné pistole či pevné izolepy přidělat na špejli a do truhlíku zapíchnout.

podzimni dekorace inspiracepodzimni inspirace dekoracePodrobný postup výroby sádrových odlitků a spoustu vychtávek najdete ZDE.

Domácí modurit

I zde je největší položkou šablona, tedy vykrajovátka s podzimní tematikou. My jsme koupili dokonalá vykrajovátka s čarodějnickou podzimní tematikou, která seženete ve všech obchodech Tescoma asi za 150 Kč. Samotné suroviny na domácí modurit pak jsou nejen levné, ale často je míváme i doma.

hmota ze skrobu

Budete potřebovat (na cca 1 velký plech vykrajovaných tvarů)

  • 100 g škrobu
  • 200 g sody
  • 150 ml vody

Postup:

Všechny suroviny dobře promíchejte v menším nepřilnavém hrnci a za stálého míchání začněte zahřívat na mírný stupeň, dokud hmota nezačne tuhnout. Následně sporák vypněte a stále míchejte, dokud hmota nebude tak akorát tuhá a krásně lesklá. Hmotu nechte v hrnci chladnout, jen ji sem tam promíchejte. Zcela vychladlou hmotu buď ihned použijte rozválením na cca 0,5 cm silný plát nebo zabalte do potravinářské folie a uskladněte na suchém místě o pokojové teplotě.

skrobova hmota

Z hmoty za pomocí tvořítek vykrajujte tvary, které nechte 2-3 dny vyschnout o pokojové teplotě. Možné je také sušení v sušičce na ovoce nebo v troubě na 100 °C asi hodinu, dokud nebudou výrobky zcela tvrdé.

Barvit můžeme opět temperami (zde je nutné barvy zafixovat bezbarvým lakovým sprejem), ale vystačíte si i obyčejnými lihovými fixami.

modelina ze skrobu

Náš tip:

Velký úspěch budete mít s Centropen DECORPEN nesmazatelnými fixami na různé materiály (dá se s nimi malovat i na kameny, keramiku a podobně). Tyto fixy koupíte v každém papírnictví za cca 20 Kč.

Přírodniny

Přírodně laděné podzimní truhlíky jsou evergreenem. Využít můžete kaštany, žaludy nebo třeba bukvice. Velmi efektní jsou také malé dýničky, které do truhlíku vložíte jen tak, nebo je napíchnete v místě proti stopce na tlustší špejli a následně zapíchnete do truhlíku. Pokud takto zapichujete kaštany, vždy dětem udělejte díru pro zápich předem, ať se neporaní.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist