Vypěstujte si vlastní sazenice
Ačkoliv se venku za oknem ještě stále prohání mrazivý vítr, je nevyšší zahájit předpěstování vlastních sazenic. Ideální doba, kdy s tímto úkonem začít, je začátek února až března. Pro tento účel volte semena a substrát určený pro výsevy, protože je vzdušný, přiměřeně chudý na živiny, což je v tomto případě žádoucí, a propustný.
Aby byl úspěch zaručen
Proto, aby bylo předpěstování sazenic úspěšné, je nezbytné dodržet následující kroky. Všechno začíná výběrem nádoby, v níž budete rostlinky pěstovat. Perfektně poslouží například různé plastové nádobky nebo kelímky, ale vždy musí mít dostatečný odtok vody. Vedle však nešlápnete, ani pokud použijete jiffy, jež jsou pro tento účel přímo uzpůsobené.
Zálivka se liší podle konkrétního druhu rostlinky, a proto vždy následujte pokyny na obalu od semínek. Každopádně substrát nesmí být příliš mokrý, jinak hrozí hniloba a následně uhynutí rostliny. Některá semena je navíc potřeba nechat zvlášť naklíčit. Jedná se o větší kousky, jako fazoli, hrách nebo kukuřici. Při klíčení si hlídejte, aby byla voda vždy dostatečně okysličená, jinak se setkáte s neúspěchem – vodu stačí pouze občas promíchat.
Pokud se rozhodnete sazeničky pěstovat za oknem, děláte chybu, protože takto mnohdy zbytečně trpí. Děje se tak hlavně kvůli příliš vysoké teplotě způsobené topením a špatnému světlu. Ideální jsou temperované skleníky, pařeniště, případně zimní zahrady. Nejvhodnější teplota pro úspěšné pěstování již rostoucích rostlinek je okolo 16 – 18 °C. Při klíčení semen okolo 20 °C.
Předpěstování se vyplatí
Ptáte se, proč je dobré si předpěstovat vlastní sazenice? Jednak je to mnohem levnější, než kupovat sazenic od zahradníka, a také si můžete vybrat z mnohem pestřejší nabídky semen. Kromě toho přesně víte, jak rostlinky vyrostly, a máte jistotu, že nebyly hnojeny něčím nebezpečným. A ta radost z vlastnoručně vypěstovaných rajčat, kterou budete během sklízení pociťovat? K nezaplacení!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.