Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vypěstujte si vlastní konifery

Úno 1201 Autor: Redakce

sazenice jehlicnanuZkušení zahrádkáři moc dobře ví, že vlastnoručně vypěstovaná rostlinka udělá nejvíc radosti. V dnešním článku se zaměříme na pěstování jehličnanů ze semínek. Jde o poměrně zdlouhavý proces, při kterém se musíte obrnit trpělivostí. To je hlavní důvod, proč výsev koniferů doporučujeme jen pro zkušené zahrádkáře, kteří si takto mohou namnožit především vzácné druhy jehličnanů, jako jsou jedle ojíněná (Abies concolor), korejská borovice (Pinus koraiensis), nebo třeba sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum).

V každé prodejně květin či hobby marketu si můžete koupit krom semen klasický substrát vhodný pro výsev. Rovněž si můžete substrát nachystat tak, že ve stejném poměru smícháme písek, rašelinu a perlit. Takový výsevní substrát je lehký, ale zadržuje vodu, což je pro semena nezbytné. V případě, že použijete vámi připravený substrát, doporučuje většina odborníků preventivně použít systémový fungicid. Můžete použít například vodou mísitelný kapalný koncentrát Previcur, který se hodí k preventivní ochraně a hubení půdních i listových chorob, způsobených pravými plísněmi (Oomycetes).

Dále budete potřebovat dostatečně hlubokou výsevní misku. Zcela postačí klasický truhlík. Do kterého nasypete asi 1-2 cm drenážní vrstvy. Velmi se nám osvědčil klasický štěrk, ale také lávová drť. Pak už na drenážní vrstvu navršíme substrát, a to až po okraj truhlíku.

Výsev jehličnanů

Samotný výsev se liší podle velikosti semen. Například jedle má velká semena, která zamáčkneme po jednom lehce pod povrch. Menší semínka poházíme na substrát, nezamačkáváme, jen poházíme asi centimetrovou vrstvou písku. Ostatně, přesný postup výsevu najdete na zadní straně sáčku se semínky, kde najdete také informace o nutnosti stratifikace. Jedná se o období působení chladných teplot, což je podmínkou klíčení mnoha druhů semen jehličnanů. Truhlík se semeny, které potřebují stratifikaci, dáme na chráněné stinné místo na zahradě. Truhlík můžeme přikrýt větvemi, aby nedocházelo k přehřívání zimním sluníčkem. Během této doby nevlhčíme, ale zaléváme vždy při vysušení substrátu.

Koncem léta můžeme semenáčky přesadit do květináčů s poloměrem 9 cm nebo je vysadíme přímo na stanoviště. Jestli chcete semenáčky použít jako živý plot, použijte co největší sazenice. Pokud stromek zaštipujeme již od malička, vypěstujeme si krásný bonsaj. Za dva roky budeme mít asi 20 cm vysoký koniferek.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist