Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vypěstujte si na balkóně krásné hortenzie

Led 2031 Autor: Redakce

I když jsou hortenzie považovány za venkovní zahradní rostliny, překvapivě skvěle se jim daří i v květináči. Ať již jej umístíte na balkon, terasu nebo vedle vchodových dveří. Některé hortenzie na zahradě vymrzají. V květináči je snadno zazimujete třeba ve sklepě.

hortenzie na balkone

Hortenziím to v květináči na balkoně a terase sluší

Zejména kompaktnější odrůdy hortenzií, vytvářející kulovitý tvar rostliny a honosící se velkým květenstvím, vypadají v nádobách neopakovatelně. Lze je sice kombinovat s balkonovkami nebo letničkami, ale jako solitéry, samotné v květináči, vyniknou nejlépe. Jejich pěstování je velice snadné. Požadují pouze správný substrát, vhodný sestřih, hnojení a poměrně vydatnou zálivku. Pokud tedy nemáte čas v parném létě mnohdy i dvakrát denně zalévat, zasaďte je do samozavlažovacích květináčů.

hortenzie v kvetinaci

Hortenzií existuje celá řada, na pěstování v květináči se hodí jen některé

Botanické hortenzie (Hydragea) dorůstají až do výšky 1 až 1,5 metru. Popínavá hortenzie se umí vyšplhat až 20 metrů vysoko. Tyto odrůdy pro pěstování v nádobách vhodné nejsou a pěstují se jako zahradní trvalky. Byla však vyšlechtěna celá řada kompaktních hortenzií, které budou květináč milovat. Jsou bohaté na obří květenství, mají nádherné listy, celkový vzrůst rostliny je ale menší, obvykle do 80 cm, a velice kompaktní.

modra hortenzie v kvetinaci

Hortenzie pro pěstování v nádobách

Pro pěstování v nádobách se hodí hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a její variety. Je o něco vyšší, takže ji umístěte tam, kde vám nevadí větší rostlina. Kvete na nových výhonech, proto vyžaduje poměrně hluboký jarní řez. Nádhernými odrůdami jsou Pink Diamod, Limelight a Pinky Winky.

Kdo chce do nádoby skutečně malou kompaktní hortenzii, ten zvolí hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla). Oblíbenými jsou odrůdy Red, Blue Heaven nebo Peppermint.

pestovani hortenzie v kvetinaci

Jak pěstovat hortenzie v květináči?

  • Hortenzie jsou kyselomilné rostliny, a proto se pěstují v substrátu s příměsí rašeliny, který má pH optimálně 4,6 až 5,5. Rostliny nejsou náročné na prostor, ale nádobu jim dopřejte větší kvůli tomu, aby byla schopna udržet dostatek vláhy. Optimální je alespoň 12 litrová nádoba. Samozavlažovací může být menší. Povrch je vhodné zamulčovat pro snížení odparu vody.
  • Zálivku potřebují hortenzie vydatnou. Vždy se musí zalévat měkkou vodou. Nejlépe dešťovou.
  • Na jaře hortenzie v nádobách ostříhejte na 3 až 4 pupeny. Řez veďte šikmo. Odstřihněte mrtvé výhony.
  • Správné hnojení ovlivňuje nejen růst a zdravý vývoj rostliny, ale i barvu květů hortenzie. Pokud chcete u některých z hortenzií dosáhnout modrou barvu, zalévejte během podzimu rostliny kamencem hlinitoamonným. K dostání je v drogeriích i v zahradnických prodejnách. Jinak hnojíme od května do srpna hnojivem na kvetoucí rostliny (hnojivem bez obsahu vápníku).

zelena hortenzie v kvetinaci.

Jak uchovat rostliny na zimu?

Rostliny v nádobách před silnějšími mrazy zazimujte ve sklepě, nebo ve studené místnosti pod 12 °C. Většině hortenziím nevadí ani nemrazuvzdorný sklep. Pozor v zimě na přelití a uhnití. Rostliny se zimují v bezlistém stavu, a tudíž nepotřebují světlo. Mladé výhony hortenzií jsou pak na jaře citlivé na mráz. Můžete tedy rostliny dát ven již v dubnu, ale při mrazech je raději schovejte.

zazimovani hortenzie v kvetinaci

Na závěr 5 chyb, které při pěstování hortenzií děláme

1. Nepěstujeme je v dostatečně kyselém substrátu.

Řešení: Kupte si hotový substrát na hortenzie nebo si jej namíchejte s rašelinou.

2. Málo zaléváme.

Řešení: Dopřejte hortenziím větší nádobu, nebo samozavlažovací květináč.

3. Hnojíme v nevhodnou dobu a rostlina rychle odkvétá.

Řešení: Hnojte pouze dokud hortenzie nasadí květ. Při kvetení nehnojte. Nebo nasaďte bezdusíkaté hnojivo na podporu kvetení.

4. Pěstujeme je ve stínu.

Řešení: Dopřejte hortenziím slunce v kombinaci s dostatečnou zálivkou.

5. Málo stříháme.

Řešení: Jarní střih musí být poměrně radikální, abychom získali dostatek nových výhonů, na kterých hortenzie vykvete.

jak pestovat hortenzie v kvetinaci

Zajímavá kniha

Chcete se o hortenziích dozvědět více? Doporučujeme knihu Hortenzie v zahradě z nakladatelství Kazda.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Vypěstujte si na balkóně krásné hortenzie
  • Kopalová 13.11.2022 (16:19)

    Měla jsem hortenzii na zahradě, ale zahradu jsem musela prodat, tak jsem hortenzii vzala domů na balkon. Krásně kvetla, ale letos vyhnala jen malé listy a jen náznaky květů. Nevím, proč. Co píšete o střtíhání je v rozporu s tím, jak jsem na doporučení odborníka stříhala já – jen suché a slabé výhony. Až do letoška byla krásná s velikými kv(ety.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist