Vyměňte starý kotel za nový ještě před zimou
Máte doma starý kotel na tuhá paliva jako je uhlí nebo dřevo? Sedmdesát až osmdesát procent těchto kotlů, které v našich českých domácnostech máme, nevyhovují pro své nadměrné emise. Z ekologického hlediska staré kotle přestaly vyhovovat. Možná víte, že byl schválen zákon na ochranu ovzduší, podle které se bude třeba starých neekologických kotlů zbavit do přibližně deseti let. Logicky nebude již ani možné nevyhovující kotle zakoupit.
Jak poznat nevyhovující kotel?
Za nevyhovující se označují kotle a krbová kamna s teplovodní vložkou s tepelným výkonem 10-300 kW, které fungují na pevná paliva s ruční přikládkou, tedy uhlí, uhelné brikety, koks a dřevo a spadají do první nebo druhé emisní třídy. Pokud jste vlastníkem krbů na chalupě nebo kamen typu Petra, které vytápí malou plochu, bát se nemusíte, bude se totiž jednat jen o kotle připojené k teplovodní soustavě ústředního topení. Pokud nebude tento kotel splňovat minimálně 3. emisní třídu, musí být vyměněn. Pokud chcete stále topit dřevěnými poleny, bude třeba si pořídit zplynovací kotel alespoň třetí třídy. Je sice dostatek času na přípravu výměny a samotnou výměnu, ale pokud máme tu možnost, je vždy lepší udělat to co nejdříve.
Můžeme požádat o dotace?
Ceny nových, ekonomičtějších a ekologičtějších kotlů jsou samozřejmě vyšší. Současné neekologické kotle se dají pořídit za 20 až 25 tisíc korun, oproti tomu například zplyňovací kotel na dřevo pořídíte za 35 tisíc a automatické kotle na uhlí nebo pelety za šedesát tisíc i více. Část nákladů se ale zajisté vrátí v podobě menších provozních úspor. V rámci podpory efektivního využívání energie bude možné získat dotace. O dotaci můžou požádat majitelé rodinného domu v krajích přihlášených do programu. V jednání je i možnost žádání o dotaci pro bytové domy a veřejné budovy. Dotované budou pouze kotle certifikované Státním fondem životního prostředí ČR. Abyste získali dotaci, není nutné současně i zateplovat dům. V rámci dotací jsou i kotle na biomasu.
Moderní vytápění kotlem
Jak už bylo řečeno, pokud se chystáme měnit nyní kotel, je lepší myslet dopředu a pořídit si vyhovující kotel. Stále více se rozmáhají kotle na biomasu, kde se topí poleny, dřevěnými briketami a peletami. Tyto kotle jsou vhodné i do pasivních domů. Investice se vrátí a zaručeně přispějete ke zlepšení ovzduší. Je nutné kotel pečlivě vybírat, podle toho, jaký má mít výkon. Také obsluha by měla být co nejjednodušší, proto je dobré pořídit si podavač, který za vás automaticky dávkuje biomasu. Můžete si pořídit i kotel na více druhů biomasy, což může být někdy výhodné. První skupinou kotlů na biomasu jsou kotle na pelety, což jsou válečky slisované z hoblin a pilin a do budoucna mohou být i ze slámy a dalších biologických zbytků.
Spalování peletek nezhoršuje životní prostředí, protože nezvyšuje množství CO2 v ovzduší. Po spálení zbude i menší množství popela, které ovšem obsahuje živiny, které můžeme dále použít. Od kotlů na tuhé palivo, jako je uhlí, se začíná přecházet právě na zmíněné kotle na pelety nebo alespoň na kombinaci obojího. Výhodou kotlů na tuhá paliva je jejich samostatný provoz.
Třetí skupinou jsou automatické kotle zplynovací, jež údajně šetří životní prostředí nejvíce. Dřevo pouze zuhelnatí a pak je zplynováno. Nedochází proto skoro vůbec k emisi škodlivých látek. Navíc jsou tyto kotle vybaveny zařízením, které nás upozorní, že je potřeba zatopit. Zplynovací kotle se sice pohybují cenově celkem vysoko (od padesáti tisíc výše), ale můžete mít čisté svědomí, že neubližujete životnímu prostředí.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.