Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vylamování koniferů

Čvn 1118 Autor: Redakce

koniferyPokud pěstujete konifery v nádobách, věnujte zvýšenou pozornost výběru semenáčků. Na trhu je nepřeberná nabídka miniaturních, zakrslých, nebo  pomalu rostoucích jehličnanů-a ty se pro nádobové pěstování hodí nejvíce. Pokud kupujete kontejnerované rostliny, můžete je vysazovat během celého roku, jinak koncem léta a na jaře.

I pomalurostoucí nádobové konifery, ale také normálně vysazené jehličnany, je potřeba čas od času vyštipovat a tím upravovat jejich tvar. Od května do začátku července můžeme prsty vylamovat narašení poupata a nebo lze u větších rostlin použít nůžky. Vylamujeme celé pupeny v případě, že chceme tvarovat korunu koniferů. Na těchto místech se zhustí koruna, protože se zde objeví další 3-4 výhony. U zapěstovaných korun nové pupeny jen zkracujeme (ostrým řezem asi na polovinu). Tím zapříčiníme, že budou koruny vzdušnější. Nedochází ke hromadění starého jehličí a tím množení houbových chorob.

Po každém vylamování rostlinu osprchujte a pokud vystříháváte více stromků, pak si při každém zalamování pečlivě umyjte ruce a vydesinfikujte stříhací nůžky. Klasické tvarování stačí provádět jednou ročně. Během července lze provádět radikálnější řezy, kdy lze odstraňovat i dřevitější části. U malých kultivarů provádíme korekci tvarů jednou za 2 roky. Listnáče tvarujeme od konce dubna do konce července, aby větvičky stihly vyzrát a nezničil je mráz.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist