Vybíráme zámkovou dlažbu
Zámková dlažba se začala pořádně rozšiřovat v 80. letech minulého století. Betonové tvárnice se tehdy dělaly ve velmi omezeném počtu tvarů a jenom několika barvách. Jenže trh se vyvíjí a výrobní technologie zlepšují, a tak si dnes mezi všemi těmi tvary připadáte jako Alenka v říši divů. Co tedy vybrat a podle čeho volit?
Zámková dlažba je zhotovená z betonu, každý tvar se odlívá ve formě, takže rozměry jsou vysoce přesné. Na formu působí vibrace, tím se z betonu rychle uvolní vzduch a ten dobře vyplní formu. Pak se nechává ztuhnout a zrát, aby se zlepšily mechanické vlastnosti. Poctivá zámková dlažba je mrazuvzdorná, tvarově a barevně stálá a vydrží minimálně 20 let. O tak dlouhodobé investici se vyplatí přemýšlet.
Za prvé stanovte účel dlažby
Nejdřív byste si měli ujasnit, na jakou plochu dlažbu potřebujete. Je rozdíl, zda bude použitá jako chodník nebo jako příjezdová cesta pro auto. Podle toho se totiž bude lišit tloušťka. Také jílovitá nebo ne moc pevná půda vyžaduje silnější dlaždice.
Obecně platí, že okolo domu si vystačíte s následujícími dvěma hodnotami:
· Chodníky a terasy – tloušťka 40 až 60 mm (nosnost do 3,5 t)
· Dopravní zatížení – tloušťka 80 mm
Na maximální možnou zátěž má vliv i tvar dlaždic. Některé tvary spolu lépe drží a tím mají vyšší nosnost. Jinak je volba tvaru čistě na vás. Záleží, jaké vzory chcete na zemi skládat. Barvy však kombinujte střídmě, případně si nechte poradit od profesionálů. Samotný chodník by možná vypadal dobře, ale pokud zkombinujete mnoho barev, bývá problém sladit je s domem a zahradou. Na jednobarevné dlažbě je však více vidět každý flek a špína.
Nenechte se unést jen barvami
Kromě barvy sledujte i povrchovou úpravu. Pokud budete po dlažbě chodit, volte protiskluzovou. Pamatujte ale na to, že drsný povrch se zase hůře čistí. Pro designový efekt se tedy víc hodí hladké dlaždice. Nebojte se v obchodě zeptat, zámková dlažba se většinou vyrábí v hladkém, polohrubém a hrubém provedení a v každých dobrých stavebninách to ví.
Co se týče povrchové úpravy, vyrábí se hodně specialit, které pro domácí použití třeba vůbec nepotřebujete. Dokonce je možné zakoupit speciální impregnace na zámkovou dlažbu, které omezují růst trávy a mechu ve spárách a snižují nasákavost. Rozhodně to není nutné, bohatě vám postačí, když si pohlídáte, aby vaše zakoupená dlažba byla mrazuvzdorná.
Kvalifikovaní odborníci vám spočítají, kolik dlaždic budete potřebovat. Cena se však udává za m2, takže počet není tak důležitý. Částky se pohybují okolo 250 – 350 Kč/m2 v případě barevných kousků, šedé jsou levnější – například ve tvaru parket se dají sehnat už kolem 130 Kč/m2. Nezapomeňte připočítat obrubníky.
A víte, co je na zámkové dlažbě vůbec nejlepší? Svůj název získala od toho, že do sebe jednotlivé dlaždice zapadají (uzamknou se) a tím jsou odolné proti horizontálnímu posunu. Přesto se ale dají bez problémů rozebrat a použít znovu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.