Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme aku vrtačku

Čvc 1019 Autor: Komerční sdělení

aku vrtačkaAku nářadí v poslední době zdomácnělo nejen u profesionálních řemeslníků, ale i u domácích kutilů. Jedním z nejoblíbenějších typů akumulátorového nářadí je aku vrtačka, jinak také aku vrtací šroubovák. Každou chvíli je třeba doma nebo na zahradě dotáhnout nebo povolit šroubek, případně vyvrtat otvor do dřeva či železa. Co všechno by měla aku vrtačka umět, aby práce s ní šla hezky od ruky?

Aku vrtačka má dvě základní funkce: šroubování a vrtání.

 • Šroubování s aku vrtačkou

Šroubky dotahujeme do materiálů různé tvrdosti. Je ideální, pokud na aku vrtačce můžeme nastavit více stupňů utahovacího momentu tak, abychom šroubek zbytečně nepřetáhli nebo jej naopak nemuseli ručně dotahovat při slabém výkonu aku vrtačky. Dobrou funkci představují také dvě rychlosti aku vrtačky – pomalejší otáčky pro citlivé šroubování a vyšší otáčky pro vrtání do materiálu.

 • Vrtání s aku vrtačkou

S běžnou aku vrtačkou by neměl být problém vyvrtat díru do dřeva, betonu či železa. Samozřejmostí je výběr vhodného typu vrtáku, určeného pro vrtaný materiál. U každé aku vrtačky se uvádí maximální velikost vrtáku, který lze do sklíčidla vrtačky upnout.

Pokud budete chtít vrtat do zděných materiálů (cihlové zdi atp.), pak se neobejdete bez příklepu. Tato funkce je již nadstandardní – ne každá aku vrtačka příklepem disponuje.

Akumulátorový článek

Každé aku nářadí je poháněno aku baterií. Její typ a výkon je pro aku vrtačku rozhodující. Aku článek charakterizují tři veličiny: typ, výkon a napětí. Typově se aku baterie rozdělují na NiCd (nikl-kadmium), NiHm (nikl-metalhydryd) a Li-Ion (lithium-ion). Li-ion baterie jsou nejmodernější a nejvýkonnější a vyžadují nejmenší údržbu. Co se výkonu týče, prodávají se aku články v rozmezí 7,6 V až 36 V. Pro běžné použití v domácí dílně či na zahradě je dostačující výkon 12 V. Napětí se uvádí v ampérhodinách (Ah) a v kombinaci s napětím představuje výdrž akučlánku při práci na jedno nabití.

Příslušenství k aku vrtačce

Kupujete-li aku vrtačku, rozhodně by v setu měly být k dispozici dva akumulátory. Pokud se jeden vybije, můžete nasadit druhý a plynule bez omezení pokračovat v práci. Samozřejmostí je akunabíječka, která umožní akubaterie příslušenství k aku vrtačkámopět rychle a spolehlivě nabít. Někteří výrobci k vrtačce přikládají sadu vrtáků na vrtání nebo šroubovacích nástavců. Vítané příslušenství představuje transportní kufřík, kam si vrtačku spolu s dalšími částmi stroje můžete uložit a bezpečně přenášet z místa na místo.

Tip na kvalitní, cenově dostupnou aku vrtačku

aku vrtačka-šroubovákJakou aku vrtačku vybrat, aby nezklamala vaše očekávání? Přinášíme tip na osvědčenou, praxí prověřenou akumulátorovou vrtačku, která je určena jak pro náročné kutily, tak řemeslníky. Velmi dobře se osvědčí při montážních činnostech v domácnosti, na zahradě či na chalupě. Touto aku vrtačkou je typ MAKITA 6271DWPE s akubaterií NiCd, 12V / 1,3Ah. Prodává se se dvěma akumulátory, nabíječkou a v přenosném kufříku a její cena se pohybuje kolem 2.690,- Kč včetně dopravy (červenec 2010).

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

8 reakcí na Vybíráme aku vrtačku
 • Renata 14.6.2015 (22:07)

  Manžel si letos koupil aku vrtačku http://www.kutil.eu/cs/eshop/elektricke-naradi/akumulatorove-naradi/aku-vrtacky-aku-sroubovaky/black-decker-egbl18b-aku-vrtacka.html a je s ní spokojený, má dva akumulátory, takže vydrží pracovat i dost dlouho… Nevyznám se v konkrétních parametrech, ale za tu cenu udělala už dost práce 🙂 Při rekonstrukci domu se hodí pořád.

 • Hatatytla 10.12.2012 (21:00)

  Dobrý den,
  v odstavci, který rozebírá baterie je pár matoucích věcí. Výkon se neuvádí ve voltech. Volty jsou jednotky el. napětí. A/h nebo-li ampér-hodina udává tzv. kapacitu baterie. Znamená to po jakou dobu dokáže baterie dodávat určitý el. proud. Např. baterie se 2A/h dokáže dodávat 2 ampéry po dobu jedné hodiny.
  Příště pozor, když dávat rady, tak pořádně a poradit se s odborníkem. Když dává lajk lajkovy rady, nedopadá to dobře.
  Hezký den.

 • Michal 28.11.2011 (16:28)

  Dobrý den. Co do typu akumulátoru byste doporučil? Ni.Cd, nebo Li-ion? Týká se výdrže, doby nabíjení, životnosti atd. U Li-Ion se mi líbí možnost nabíjet kdykoli bez nutnosti vybití.

 • Tomas 30.7.2010 (19:24)

  Makity jsou držáky, mam předchůdce toho typu, co je tady napsaný, dělá už šestym rokem a bez problémů. Používam ji na chalupě, docela dost, teď jsem obkladal stěnu palubkama a dobry. Teda ale jde to dopředu, když jsem si vzal nedavno do ruky ty novy lionky, je to nebe a dudy – lehoučky. Asi budu muset našetřit. Tomáš

 • Marek Machala 29.7.2010 (08:58)

  @Jenda Benda
  Přiklonil bych se k placené reklamě

  • Redakce 29.7.2010 (21:17)

   Od toho jsou komentáře, můžete vyjádřit vlastní názor…. jakou vrtačku tedy doporučujete Vy?

 • Jenda Benda 20.7.2010 (06:18)

  Je to nestranný článek, nebo placená reklama od Makity? Znám mnoho levnějších a srovnatelných značek akuvrtaček ……

  • Redakce 20.7.2010 (10:15)

   Dobrý den, v článku jsou uvedeny všeobecné informace spojené s funkcionalitami aku vrtaček jedno jaké značky. Na konci naleznete tip na konkrétní akuvrtačku od Makity, která patří mezi uživateli z praxe k velmi oblíbeným a žádaným typům pro svou výkonnost a spolehlivost (praktické zkušenosti z letitého prodeje, internetové diskuze kutilů a řemeslníků atp.). Samozřejmě existují aku vrtačky méně či více výkonnější, bohatěji vybavené, s větším nebo menším množstvím funkcí, lépe či hůře padnoucí do ruky, levnější i dražší a nemusí být o to horší, protože vždy záleží na tom, nač chcete aku vrtačku použít. Typ MAKITA 6271DWPE optimálně pokryje potřeby jak náročných kutilů, tak profi řemeslníků, kteří chtějí mít spolehlivou a osvědčenou aku vrtačku.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist