Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Volně rostoucí krasavice

Kvě 1222 Autor: Redakce

Pokud máte rádi přírodu stejně jako my, zdaleka se nekocháte jen a pouze kulturními plodinami. I na procházce lesíkem můžete vidět úžasně kvetoucí nebo listem ozdobné rostliny. My vám přinášíme fotoreportáž z našeho výletu z Krkonoš.

Šťavel kyselý (Oxalis acetosella)

oxalisŠťavel je drobná rostlinka, která zaujme krásnými trojlístkovitými sytě zelenými lístky v přízemní růžici a malými bílými kvítky s fialovou žilnatinou. Jak již název napovídá, po ochutnání jsou lístky šťovíkově kyselé (to způsobuje malý obsah šťavelové kyseliny). Plazivý šťavel není jedlý, po ochutnání lístky vyplivněte.

Na šťavel kyselý narazíte zejména pod stromy, ve stínu až polostínu. Jedná se o klasickou plazivou rostlinu, která má pod zemí oddenek. Rozmnožuje se semeny, které po uzrání vypadávají z tobolek. Oxalis ale můžete v jiném provedení pěstovat i doma nebo na zahrádkách, stačí si jen vybrat ten správný kultivar.

Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva)

mesicnice vytrvalaMěsíčnice zaujme svými nádhernými květy, kterými se můžeme kochat od května až do konce července. Jde o rostlinu, která vyžaduje stinné vlhké stanoviště, takže jí hledejte zejména u potůčků a v mokřadech. Měsíčnici rozhodně nepřehlédnete. Její světle modrá, bílá až fialová vonná květenství vyrůstají až na 140 cm vysoké lodyze. Nepočítejte ale s tím, že si květy natrháte do vázy, měsíčnice je podle vyhlášky MŽP ohroženým druhem. Nelze jí trhat ani jako léčivou bylinu. Jako léčivku jí můžete použít z vlastní zahrádky, zdaleka totiž neroste jen divoce.

Mařinka vonná (Galium odoratum)

marinka vonnaMařinka je rostlina známá také jako svízel vonný. Jde o lesní bylinu, která vyžaduje kyselejší půdy a stinné prostředí. U nás se běžně vyskytuje v lesích od středních poloh, ale bez problémů jí pod stromy vypěstujete také doma. Má krásnépřeslenité listy a velmi jemná bílá květenství příjemné vůně, kterými se můžeme těšit v období květen-konec června. Nejen pro jemný vzhled a vůni ji pěstujeme na zahrádkách nebo sbíráme v lese. Po usušení se používá podobně jako heřmánek nebo řepík, protože pomáhá hojit rány. Naše babičky používaly sušenou mařinku na provonění prádla ve skříni. Svou příjemnou vůni si totiž ponechává i po usušení. Dbejte ale na to, aby při sušení v místnosti proudil vzduch a teplota nepřesáhla 30°C.

Nabídli jsme vám jen velmi málo volně rostoucích bylin, které můžeme potkat takřka na každé procházce. Ostatní už jen v obrázcích.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist