Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Venkovní ibišek pro letní zahradu

Srp 1605 Autor: Redakce

ibišek syrskýJak oživit zahrádku, když se květen přehoupne v červen a ustane jarní bujení? S tímto problémem se jistě potýkala většina pěstitelů. Samozřejmě, že existuje celá řada trvalek, z nichž se můžete těšit po celý rok, ty ale často nedodají zahradě potřebný šmrnc. Skvělým řešením mohou být pozdně kvetoucí okrasné keře, které zaujmou jak krásnými květy, tak omamnou vůní, lákající hejna pestrobarevných motýlů.

Dá se říci, že koupí vhodného okrasného keře získáte za málo peněz hodně muziky. Ani ty nejkrásnější z nich totiž nevyžadují příliš péče a jejich sazeničky lze často pořídit i za pár desítek korun. Navíc se jedná o rostliny, které jsou rok od roku bohatší, takže vám budou dělat čím dál více radosti. A jaké letní keře můžete v našich podmínkách vysadit? Mezi populární druhy patří hortenzie, komule davidova, ruj vlasatá, mochna, třezalka, levandule, nebo odolné kultivary fuchsií a ibišku.

Do květináče nebo na zahradu?

Ibišek asi znáte spíše jako pokojovou rostlinu, několik jeho druhů však bez větších problémů snese i subtropické podnebí českých zahrad. Mezi těmito venkovními, mrazuvzdornými druhy zaujímá stěžejní místo ibišek syrský, který je díky nápadně velkým, nádherným nálevkovitým květům s dlouhým pestíkem znám jako král letních zahrad. Pochází původně z Číny a Indie a kvete od léta do zimy různobarevnými květy, které na vaši zahradu vnesou atmosféru Středozemí. Na trhu je k dostání v keřové i stromkové variantě – vybrat si můžete ze širokého barevného spektra od fialových květů přes bílé, červené a modré až po oblíbenou růžovou Aphrodite.

ibišek syrský

Kam jej umístit?

Pěstování zahradního ibišku není nijak náročné. Daří se mu v čerstvé živné půdě, která by měla být dobře propustná, proteplená, avšak nikoliv suchá. Syrské ibišky si většinou libují na slunném, chráněném místě. Bude vypadat krásně jako solitér i jako součást živého plotu, v němž se střídají různé barvy květů. Sázíme jej ve dvou nebo i v jedné řadě ve vzdálenosti 50-60 cm mezi jednotlivými keříky. Pro sazeničky je vhodný zahradní substrát, ty větší porostou i v běžné zemině – nezapomínejte ale na pravidelné hnojení. Prospěje mu také vyšší vlhkost vzduchu a přiměřená, pravidelná zálivka. Zvláště v mládí rostlina může namrzat, proto je vhodné venkovní ibišek na zimu přikrýt chvojím. Na podzim po prvních mrazech lodyhy seřízneme na výšku 20-30 cm.

ibišek syrský

Když jeden druh nestačí

K dalším venkovním druhům ibišku patří například hibiscus moschutos, též nazývaný ibišek americký nebo bahenní. Tato odolná kvetoucí dřevina vydrží i silnější mrazy. Seženete ji hned ve třech rozměrech: zakrslá (40-60 cm), střední (1 m) a vysoká (120-150 cm). Z méně známých druhů můžete využít také jednoletou bylinu zvanou ibišek trojdílný, která se u nás občas vyskytuje i ve volné přírodě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist