Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vánoční rostliny

Pro 1119 Autor: Redakce

jmeliVánoční svátky s sebou nesou nejednu symboliku. Mezi ty řadíme i klasické vánoční rostliny a samozřejmě vánoční stromek. Symbolem vánoc se stal stejně jako vánoční hvězda, vánoční kaktus a samozřejmě jmelí. Jmelí je poloparazitická rostlina (z hostitelských stromů odčerpává vodu i živiny, ale částečně provádí i fotosyntézu), která je zelená celoročně. Velmi zajímavé jsou na ní kulaté bílé zimní plody.

Jmelí nezůstalo v zapomnění, zelené nebo zlacené či stříbřené. Jmelí uctívali už staří Keltové, kteří ho považovali za symbol plodnosti. Proto se nezapomeňte pod jmelím políbit.

V minulosti naši předkové nezapomínali na břečťan a barvínek. V dnešní době se nebývalé popularity těší také cesmína. Cesmína symbolizuje vánoce v anglicky mluvících zemích. Jde o keř nebo strom se zelenými, tuhými listy s ostny a sytě červenými plody. Jde o symbol spokojenosti a štěstí v následujícím roce.

Všechny tyto rostliny mají společný minimálně jeden znak-a to, že jsou zelené i v zimě. To má silnou vánoční symboliku, kdy vítězí život nad zimním spánkem či umíráním.

Břečťan symbolizuje tajemnou moc, protože je stálezelený i v siných mrazech. Dříve se s ním zdobil vánoční stůl břečťanovými věnečky. V anglicky mluvících zemích se používá pro výzdobu domů. Proti okusu zvěří se brání hořkou chutí a jedovatostí bobulí. Podobnou strategii zaujal i barvínek, který roste v lese a zůstává zelený i pod sněhem. Kytičky se pokládaly na stůl nebo do vázy jako symbol manželské věrnosti.

Chryzantémy nejsou jen dušičkovou květinou. Pro mnohé národy jsou symbolem bohatství a nesmí chybět jako ozdoba vánoční tabule. Ostatně živá kytička by neměla chybět v žádné domácnosti. Pokud nejste zastáncem řezaných květin, pořiďte si rychlené cibuloviny, hvězdník nebo vánoční hvězdu či kaktus.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist