Vánoční rostliny
Vánoční svátky s sebou nesou nejednu symboliku. Mezi ty řadíme i klasické vánoční rostliny a samozřejmě vánoční stromek. Symbolem vánoc se stal stejně jako vánoční hvězda, vánoční kaktus a samozřejmě jmelí. Jmelí je poloparazitická rostlina (z hostitelských stromů odčerpává vodu i živiny, ale částečně provádí i fotosyntézu), která je zelená celoročně. Velmi zajímavé jsou na ní kulaté bílé zimní plody.
Jmelí nezůstalo v zapomnění, zelené nebo zlacené či stříbřené. Jmelí uctívali už staří Keltové, kteří ho považovali za symbol plodnosti. Proto se nezapomeňte pod jmelím políbit.
V minulosti naši předkové nezapomínali na břečťan a barvínek. V dnešní době se nebývalé popularity těší také cesmína. Cesmína symbolizuje vánoce v anglicky mluvících zemích. Jde o keř nebo strom se zelenými, tuhými listy s ostny a sytě červenými plody. Jde o symbol spokojenosti a štěstí v následujícím roce.
Všechny tyto rostliny mají společný minimálně jeden znak-a to, že jsou zelené i v zimě. To má silnou vánoční symboliku, kdy vítězí život nad zimním spánkem či umíráním.
Břečťan symbolizuje tajemnou moc, protože je stálezelený i v siných mrazech. Dříve se s ním zdobil vánoční stůl břečťanovými věnečky. V anglicky mluvících zemích se používá pro výzdobu domů. Proti okusu zvěří se brání hořkou chutí a jedovatostí bobulí. Podobnou strategii zaujal i barvínek, který roste v lese a zůstává zelený i pod sněhem. Kytičky se pokládaly na stůl nebo do vázy jako symbol manželské věrnosti.
Chryzantémy nejsou jen dušičkovou květinou. Pro mnohé národy jsou symbolem bohatství a nesmí chybět jako ozdoba vánoční tabule. Ostatně živá kytička by neměla chybět v žádné domácnosti. Pokud nejste zastáncem řezaných květin, pořiďte si rychlené cibuloviny, hvězdník nebo vánoční hvězdu či kaktus.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.