Vánoční pěstování – ananas z plodu
Možná si letos koupíte na vánoční stůl ananas. Potom se již v obchodě podívejte, aby měl zdravou horní listnatou část, a můžete se pokusit vypěstovat si vlastnoručně nádhernou pokojovou rostlinu, která vám daruje po čase i svůj vlastní plod! Bude to chtít ale notnou dávku štěstí…
Ananas je totiž velmi dekorativní exotickou rostlinou, která je při správném pěstování i velmi odolná proti škůdcům. Její listy se podobají tuhé yucce a jsou tuhé a odolné. Dorůstá velikosti až 1,5 m, takže to bude časem opravdu mazlíček do obýváku. Poněkud nepříjemné je, že jeho listy jsou ostré, mají na koncích háčky s trny, takže zvířata a děti se o ně mohou poranit.
Tato rostlina se ideálně rozmnožuje odnožemi, pěstování z plodové růžice sice možné je, ale není nejvhodnější. Proto stále pracujeme s jistým rizikem neúspěchu.
Důležitý je správný výběr plodu
Sklizeň ananasu by měla být ideálně v době plné zralosti plodu, po utržení již nedozrává. Plod, na kterém si chceme nejen pochutnat, ale také z něj vypěstovat novou rostlinu, by měl být stoprocentně zdravý. Sladká vůně při přičichnutí napoví, že je opravdu zralý, pružný, pevný, ale bez nadměrně měkkých míst, jež mohou svědčit o hnilobě. A listové růžici se podívejte do jejího středu – měla by být čerstvá, svěží s náznaky růstu nových listů. Prostě ananas k nakousnutí!
Růžice oschlá, pomačkaná nebo ve středu nahnilá není pro pěstování vhodná, i když samotný plod ještě může být chutný. Pro pěstování rostliny je nejdůležitější krása listové růžice!
První způsob pěstování: Ukroutit a nechat zaschnout
Rostlinku můžeme vypěstovat dvěma způsoby. S tímto jste se mohli setkat před několika lety a je více sázkou do loterie. Správná zralost ananasového plodu zajistí i vhodné samovolné odlomení listové růžice. Ideální totiž je trs listů jemně ukroutit – měl by se plodu pustit poměrně snadno. Tehdy je oddělen od dřevnatého stonku správně a na „řezné“ ploše vzniká místo, na němž posléze budou vyrůstat nové kořínky. Výhodou tohoto způsobu je celkem rychlost celé „akce“ ale nevýhodou jsou zbytky dužiny, které zvyšují riziko hniloby a plísní a často jsou příčinou pěstebního neúspěchu.
Ananasovou růžici nechtě přibližně 24 hodin zaschnout. Můžete použít růstový stimulátor, částečně si tím zvýšíte šance na úspěšné zakořenění.
Ale i bez něj můžete po této době listovou růžici jemně zasadit do substrátu s mírně kyselou reakcí (s podílem písku, pařeništní zeminy nebo kompostu a obsahem rašeliny). Dobře usaďte a dejte na teplé místo. Čas od času rostlinu poroste a čekejte na známky růstu.
Druhý způsob: Ořezat!
Po ukroucení listové růžice vezměte nůž a pečlivě z ní okrájejte veškeré zbytky dužiny a olámejte spodní listy tak, aby vznikl kmínek a taková malá „minipalmička“. Tu potom posaďte do skleničky (bez vody) tak, aby kmínek visel ve vzduchu a ničeho se nedotýkal. Právě na něm jsou místa, na nichž budou růst kořínky. Zhruba za 5 dní se začnou první kořínky proklubávat na svět a to je vhodný čas pro zasazení ananasu do připravené zeminy. Tento způsob je sice pracnější, ale má výrazně vyšší úspěšnost!
Třetí způsob: Do vody s ním!
Další způsob pěstování se neliší od toho druhého, jen růžici ve sklenici ponoříme rovnou do vody, kde by měla za několik dní začít pouštět kořínky.
Ananas patří mezi broméliovité rostliny a nemá výrazně vyvinutý kořenový systém, takže si dávejte pozor na přelití, je náchylný k hnilobě kořenů i listů. Menší stabilita v zemině také vyzývá k opatrné manipulaci. Když se tato rostlinka v květináči převrhne, většinou to odnese zlomením nebo vytržením kořenů.
Vyrostla? Báječné!
Pokud ananas úspěšně zakoření, dál se o něj pečlivě starejte a zhruba po čtvrt roce, až se vyčerpají zásoby ze substrátu, začněte každé tři týdny přihnojovat plným hnojivem. Broméliovité rostliny můžete zalévat přímo do listové růžice, ale použijte raději měkkou, dešťovou vodu.
Za tři roky můžete mít svůj vlastní ananas
Po dvou až třech letech úspěšného pěstování na rostlině vyrůstá ve středu květenství podobné klasu, které postupně 4 – 6 měsíců dozrává do podoby nového malého ananasu. Aby se podpořil růst květu a následně i plodu, je třeba v zimním období omezit zálivku. Na jaře se pak můžeme těšit na to, že s podzimem možná u nás v pokoji zavoní ananas! Tak to je ale už opravdu vrchol pěstitelského umění!
Poté, co vám rostlina dá svůj plod, odumírá a dál ji můžete pěstovat z odnoží.
Zkusíte-li to letos, přeji hodně štěstí!
Komentáře k článku
Jakub 10.8.2016 (10:34)
Co mám dělat když se mi ananas hroutí pod vlastní vahou? – ještě není zralý
Jiří Zavázal 17.4.2014 (22:23)
Po cca čtyřech létech mně vyrostl konečně plod ananasu,je cca 12cm vysoký a má stejně vysokou štětku krásných a zdravých listů. nyní mně pod plodem vyrostla odnož(oplegr) a zatím marně hledám radu co s tím.Prý jej lze zasadit a z něj vyrůstající rostlina dá plod mnohem dřív.Děkuji předem za radu.Jirka
Martina 18.3.2018 (20:22)
Ahoj, áno i odnož je možné zasadiť a dokonca je to lepšie ako pestovanie z plodu. Rovnako je možné zasadiť i koreňové odnože. Odporúčam si viac prečítať o pestovaní ananásu tu: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/pestovanie-ananasu-doma-299
Je to tam celkom fajn popísané