Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vánoční hvězda jako trvalka-uchovejte ji do dalších let

Pro 1112 Autor: Redakce

kvetouci vanocni hvezdaVánoce jsou tradiční svátky a patří k nim i tradiční rostliny jako je vánoční kaktus nebo vánoční hvězda. Jde o rostlinu s dekorativními listy. Dříve jsme se těšili ze sytě červených, v dnešní době seženete vánoční hvězdu se žlutým, bílým či růžovým olistěním (viz fotogalerie dole). Vybrat si můžete i z krepatých, stromkových a miniaturních odrůd. Při výběru si rostlinu dobře prohlédněte. Měla by být v dobré kondici a mezi barevnými lístky by se měl krčit malý, nenápadný, právě nakvétající květ. Už latinský název napovídá, že jde o nejkrásnější vánoční rostlinu

Většina z nás si zvykla, že si každý rok před Vánoci pořídí hvězdu novou. My vám ale poradíme, jak si ji uchovat do dalších let. Bude mnohem mohutnější. Každý rok totiž vyžene další stonek.

Jak pěstovat Vánoční hvězdu

Výše jsme se dozvěděli, na co se soustředit při výběru rostliny. Jaké podmínky ale rostlina potřebuje, abychom se z ní těšili po dlouhou dobu?

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) nebo také Kristova koruna roní jedovaté mléko a může popálit i pokožku. Je to trvalka pocházející z Mexika a jako k trvalce se k ní také musíme chovat. Nejlépe se jí bude dařit, pokud jí umístíme do chladnější místnosti (18-20 stupňů) ne nad topení a ne blízko okna, kterým větráme. Hvězda nesnáší ani krátkodobé teplotní šoky. Hvězdě dopřejte dostatek rozptýleného světla, pravidelnou zálivku (substrát by měl být stále vlhký) převařenou vodou pokojové teploty a časté rosení.

Když malý nenápadný květ opadne, celou rostlinu nechte několik týdnů odpočívat omezením zálivky. Následně ji seřízněte a nechte výhony jen asi 10 cm dlouhé. Dejte ji do chladnější světlé místnosti, omezte zálivku. Na začátku léta hvězdu přesaďte, pravidelně zalévejte a přidávejte hnojivo pro pokojové rostliny. Pokud máte možnost, nechte ji na balkoně, výborně jí prospívá letnění.

vanocni hvezda na kminkuAbyste se přes Vánoce opět potěšili z barevných listů, je nutné rostlině cca od října zkracovat světelnou periodu. Delší temnostní fáze totiž iniciuje zbarvení listů. Tmu docílíte zavřením rostliny do skříně alespoň na 14 hodin denně nebo si můžete vyrobit jednoduchý papírový kornout, který na ni každý den po dobu dvou měsíců umístíte.

 

Každý rok bude mít hvězda o jeden výhon navíc. Pokud ho na jaře seříznete, můžete ji takto poměrně jednoduše rozmnožovat. Hlavní nevýhodou ale je toxické mléko, které většina rostlin z čeledi pryšcovitých vytváří. Vzhledem k nízké ceně rostlin doporučujeme sazeničky vždy koupit. Může se tedy jednat o sezónní rostlinu.

Chyby při pěstování

Pokud začnou během vegetační doby žloutnout listy, vystavujete rostlinu příliš teplému suchému vzduchu. Rostlinu postavte do misky s vodou, kam nasypete štěrk, kamínky nebo keramzit. Dno květináče nesmí stát ve vodě. Takto dopřejete rostlině vlhké mikroklima. Pokud se začínají kroutit listy, může se jednat o následek studeného průvanu. Vánoční hvězdy nesnášejí výkyvy teplot. Dbejte na ochranu rostliny i při přenosu z obchodu domů.

Pokud jsou listy lepkavé, použijte postřik na mšice vhodný pro pokojové rostliny. Použít můžete i lepové terčíky.

Vánoční hvězda-fotogalerie

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist