Internetový hobby magazín

Menu

Články

Nejnovější články

Václav Větvička

Pro 0915 Autor: Redakce

pan doktor vaclav vetvicka reditel botanicke zahradyPan doktor Václav Větvička (příznačné jméno že? 🙂 ) se narodil 13.1.1938. Vystudoval přírodovědu UK v Praze obor geobotanika. Diplomovou práci psal na téma: Akátové porosty ve vltavském údolí.

Václav Větvička, bývalý ředitel Botanické zahrady, nyní zámecký zahradník ve Štiříně, je fenoménem ve svém oboru a má velké zásluhy ve zpopularizování botaniky a zahradnictví.

Vedle rozhlasové a televizní práce a dále pak odborné práce v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zajímá o výtvarné umění a design. S Českým rozhlasem spolupracoval ještě za svého působení v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky. Nyní se věnuje i televizním pořadům. V letech 1975-1992 vedl Pokusnou a aklimatizační stanici v Černolicích, v letech 1989-1992 byl vedoucím Průhonického parku.

Publikoval řadu odborných a populárně-vědeckých prací, za něž mu byla v roce 2004 udělena cena Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je autorem bezmála 13ti odborných knižních publikací. Nedávno vyšly jeho rozhlasové vzpomínky: Moje květinová dobrá jitra (2003) a Moje vzpomínková dobrá jitra (2004), Moje růžová dobrá jitra (2006), .

Dlouholetý ředitel Botanické zahrady sepsal několik velmi úspěšných publikací pro laiky a domácí zahrádkáře. Nyní se v dalším svazku čtenářsky oblíbené série tentokrát zaměřil na teplomilné letničky a dvouletky, které se vysazují či vysévají do letních záhonů. Ke každé rostlině je v knize podrobný popis a vyobrazení i zásady vhodného pěstování. Dále je spoluautorem publikací Růže, Berounka-řeka bez pramene, Zelený Most, Herbář pod polštář a další.

Krom výstav a odborných programů můžete tohoto úžasného intelektuála a milovníka veškeré květeny vidět téměř každou neděli před polednem v  pořadu televize Prima Receptář prima nápadů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

237 reakcí na Václav Větvička
  • Irena Nováková 29.4.2017 (07:57)

    Dobrý den pane Větvičko!
    Mám pro Vás dotaz na třešeň – chrupku. Již několik let neshazuje stopky a zbylé stopky s peckami, které sežraly vosy, ptáci …. Celou zimu zůstanou na stromě, na jaře strom nasadí, krásně vykvete, plody začnou zrát, ale nikdy pořádně nedozrají, neboť zbylé stopky a pecky vlivem deště začnou patrně plesnivět a od nich se plíseň přenese na plody.
    Děkuji za odpověď, přeji hodně zdraví! Nováková Irena

  • markvartová 26.4.2017 (09:35)

    Dobrý den mám prosím dotaz vyklíčí mi ořechy pistácie -nesolené ale prošly tepelnou úpravou-nepuklé které jsou vhodné pro ptactvo?Pěstuji vše možné co je zelené proto bych chtěla zkusit i tyto pistácie.Mockrát děkuji Markvartová

  • Petra 13.4.2017 (22:38)

    Dobrý večer.
    Máme s maminkou popovídání o starých časech :-).
    |Přišlo i na řadu něco o květinkách….
    Máte tušení čemu by se v dřívějších časech říkalo „knoflíček“? Bylo to dětské označení pro nějakou květinu…
    Maminka po ní touží a bylo by krásné na to přijít.
    Předem moc díky za pomoc!!!
    S přáním hezkého večera Petra Blatlingová.

  • Dana Dubská 9.4.2017 (10:20)

    Dobrý den vážený pane doktore Václave Větvičko,
    v Receptáři jste se zmínil o keři se žlutozelenými listy který po setmění svítí na zahradě jako Měsíc. Bohužel jsem nezaznamenala jeho název a proto prosím o sdělení, zda je možno tento keř u nás sehnat a jak se jmenuje. Budu Vám velice vděčná za odpověď a přeji krásný jarní den
    Dana Dubská

  • Stanislav Boháč 6.4.2017 (11:24)

    Mám dotaz, rád bych přidal ještě obrázky, ale nevím jak. Zkusím to tedy bez nich. Mám na zahrádce Smrk sivý. Je to starší strom, který je vysoký cca 4 m. Minulý rok začal strom z jedné strany hnědnout a postupně opadává i jehličí. Strom byl dominantou zahrady a nerad bych o něj přišel. Asi 6 m od tohoto smrku mám další, který je 5 let starý. U tohoto mi opadalo jehličí také, ale pouze od špičky a to asi 10 cm směrem dolů. Stromy byly ještě před 2 roky krásně zelené a vypadaly, že jsou v kondici. Na zahradě máme pouze okrasné stromy, nějaké konifery a sakuru. Zahrada je na suchém , slunném místě. Dále bych chtěl uvést, že se zde také nedaří moc thujím, které jsou také nahnědlé. Děkuji za odpověď, s pozdravem Boháč, Kralupy nad Vltavou

    • Redakce 7.4.2017 (10:06)

      Dobrý den, zkuste svůj dotaz včetně obrázků vložit do diskuze

      • Jana 10.4.2017 (13:00)

        Dobrý den pane Větvičko. Jakou chorobou může trpět 4 roky starý platan javorolistý? Je krásný, ale asi v červenci se na něm objeví něco jako plíseň a odumírají mladé listy a konce mladých větviček. Zkusili jsme fungicid, ale to nepomohlo. Jaký postřik byste doporučil? Děkuji za odpověď. Jana Brno

  • Bretislav Mazac 11.12.2016 (13:19)

    Vazeny pane Vetvicko.Mam nemocne ledviny a jedine co me pomaha je bylina VRBOVKA.Ted jsem nasel mnoho vrbovky ,ale uz presla mrazem.Chtel bych se Vas zeptat jestli s ni mohu delat caj.Moc Vam dekuji za odpoved.

  • Ladislav Faltus 30.11.2016 (00:45)

    Dobrý den pane doktore,
    v lázních Velichovky rostou tři stromy veliké jako Lípy a na nich rostou „chlupaté“ kouule ve kterých je 3 – 6 lískových oříšků.
    Údajně tyto stromy jsou také někde v parku v Brně a jmenují je tam Kanadské lísky. Pod tímto názvem jsem je ale nikde na internetu nenašel. Protože jsem si jich několik už doma vypěstoval a sadil tak bych rád znal skutečný název stromu. Poraďte prosím. Mohu poslat fotku koulí i oříšků. Děkuji Vám Ladislav Faltus

  • Radka Havránková 14.11.2016 (19:44)

    Dobrý den pane Větvičko.
    Na zahradě máme asi 12 let ibišek a každý rok nám dělá radost samým květem. Poslední 2roky je obalený poupaty a pak se poupata ani neotevřou a rovnou upadnou. Občas má ibišek mšice, řeším postřikem Pirimor, Nissorun a nebo Mospilan. Mšice zmizí a Jiného škůdce jsem nenašla. Mám vyfocený celý ibišek i poupata, můžu Vám fotografie někam poslat. Můžete mi prosím poradit jak docílit opět krásného kvetoucího ibišku. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Radka Havránková

  • Karel Trčka 8.11.2016 (19:04)

    Dobrý den pane doktore, za naší zahradou v hluboké cestě na kamenném tarasu rostly dávno tomu zelené jahody, jako děti jsme jim říkali trávnice, ty po uzrání jen trochu zežloutly, byly trochu větší než lesní a moc dobré, po zasypání cesty družstvem už jsem je nikde neviděl. Jaký druh to byl? Jsou ještě někde, nebo již vyhynuly? Děkuji za zprávičku a přeji stále dobré zdraví.

  • Alena Neudertová 16.10.2016 (12:27)

    Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat, zda je některý druh rostliny Libavka Gaultheria nejedlý nebo přímo jedovatý. Koupila jsem si tuto rostlinku, protože měla krásné plody, ale nic bližšího na květináčku nebylo uvedeno. Máme 5 malých vnoučků, tak bych měla nerada na zahradě něco jedovatého.
    Předem moc děkuji za informaci.
    Alena Neudertová, Rudka u Kunštátu

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist