V říjnu mají zahrádkáři pohotovost
I v říjnu je na zahradě co dělat. Hrabeme, ryjeme, sbíráme, hnojíme, sklízíme i vyséváme. Na které činnosti nezapomenout?
Ani v říjnu se na zahrádce nezastavíme. Sklízíme zimní odrůdy jablek a hrušek, rakytník i pozdní vinnou révu. Hnojíme chryzantémy, sbíráme semena, řízkujeme túje, ryjeme záhony, rozsazujeme trvalky, zarýváme zelené hnojení, odstraňujeme plané výhony růží, vápníme půdu a shrabáváme napadané listí. To ale zdaleka není vše.
Sázíme i vyséváme
Říjen je ideální dobou na výsadbu jahodníku, cibulovin, česneku, letniček, okrasných keřů, trav, růží i ovocných stromků. Na jaře se totiž kvůli oteplování vysazené plodiny hůře ujímají. Pravidla jsou jednoduchá: rostlinu nejprve namočíme do vody, zastřihneme poškozené kořeny, popřípadě upravíme korunku a zasypeme kvalitní zeminou. A samozřejmě pravidelně zaléváme.
Nezapomeňte na postřiky
V této době je také vhodné ošetřit ovocné stromky vhodnými postřiky, které tak rostlinu v nadcházejícím roce ochrání před řadou škůdců a chorob, ať již se jedná o rzi, plísně či kadeřavost. Ta často napadá především peckoviny. Na místě je tak zvážit preventivní postřik broskvoní, ale třeba i postřik proti plísni hrušňové. Oba postřiky můžeme opakovat i během zimy.
Nepodceňujte rezistentní odrůdy
Houbovým chorobám ovocných stromků můžeme předejít i výběrem tzv. rezistentních odrůd. Velké oblibě se mezi zahrádkáři těší rezistentní odrůdy vinné révy a angreštu, které jsou odolné proti americkému padlí.
Co ve skleníku?
Spousta práce na nás čeká i ve skleníku, v němž stále můžete pěstovat celou řadu plodin, jako jsou špenát, ředkvičky, polníček a zimní hlávkový salát. Omezte ale ve skleníku větrání i zalévání a rostlinky chraňte před nočními mrazíky. Na pozoru se také mějte před škůdci. Jednou za pět let je také vhodné ve skleníku vyměnit půdu. Pokud u vás tato doba nastala, říjen je na její výměnu ideální.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.