V Česku se dají pěstovat i palmy…
Mnoho lidí neodolá a z dovolené si přiveze nějaká ta semena, která se doma pokusí pěstovat. Většina pokusů skončí neúspěchem, o to větší radost máme, pokud nám semeno vyklíčí a rostlinka vzejde.
Některé druhy palem lze za určitých podmínek pěstovat jako pokojovou rostlinu, stejně jako třeba banánovník nebo kávovník či nepravou palmu-Nolinu (na obrázku). Běžně lze v specializovaných obchodech sehnat palmy původem ze Středomoří, Afriky, Číny nebo Severní Ameriky. Velmi dekorativní listy má třeba Palma konopná (Trachycarpus fortunei) nebo Datlovník kanárský (Phoenix canariensis).
Palmy pěstujeme kvůli zajímavým zpeřeným nebo dlanitě členitými listům, plodů se v našich zeměpisných šířkách nedočkáme. Nikoho nepřekvapí, že palmy potřebují dostatek světla. Přesto se jim ale často v bytech nedaří tak, jak bychom očekávali a chtěli. Na vině je špatná zemina nebo velmi suchý vzduch z ústředního topení. Proto je nutné dostatečně rosit listy.
Mnoho lidí, kteří se pokusili si palmu vypěstovat z dovezeného semena, vzdali svůj pokus předčasně a tím se připravili o úspěch. Semena palem potřebují k naklíčení poměrně dlouhou dobu v řádech měsíců.
A co dalšího budeme k pěstování palem potřebovat?
Pro klíčení je optimální speciální substrát pro tento druh rostlin nebo si lze doma namíchat půdu složenou z rašeliny a říčního písku. Slupka některých semen je poměrně tlustá a tuhá a vyplatí se zvýšit šanci na vyklíčení jejím odstraněním a namočením vlastního semínka na jeden den do vody pokojové teploty. Pak už stačí semeno zasadit a umístit doma na místo, kde je zhruba 25 stupňů. Vlhkost prostředí zaručíme překrytím nádoby igelitovým sáčkem nebo fólií.
Malé rostlinky přesazujeme do dobře propustného na živiny bohatého substrátu obsahujícího rašelinu nebo listovku. Především v prvních měsících je nutné dbát na dostatečnou zálivku, nejlépe dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Zem by nikdy neměla přeschnout. Propustnost zeminy je klíčová a proto by měla spodní vrstvu tvořit drenáž. V zimě je potřeba snížit teplotu i zálivku a nepřehánět to s hnojivem. Oslabené rostliny se hůř brání napadaní škůdci. Především napadení puklicemi se pak obtížně zbavuje.
Druhy doporučované pro pěstování v našich podmínkách:
Trachycarpus fortunei (Palma konopná)
Palmu konopnou lze pěstovat v exteriéru ve volné půdě i v interiéru v květináči. Jedná se totiž o mrazuvzdorné palmy, které snáší i teploty kolem -15 stupňů. K tomu, aby palma bez újmy překonala mrazivou zimu, je potřeba omezit zálivku na dny kdy nemrzne a pojistit se dobrým zazimováním rostliny.
Chamaerops humilis (Žumara nízká)
Další často pěstovanou palmou je Chamaerops humilis, česky Žumara nízká. Jedná se o jednu z nízkých pomalu rostoucích palem, která netvoří pro jiné palmy tak typické jeden kmen, ale mnoho kmínků, které vytvářejí vzhled keře. Velké vějířovité listy s otrněnými řapíky jsou na vrchní straně modrozelené, na spodní bělavé plstnaté. Mezi přednosti této palmy patří kromě nízkého vzrůstu i časté kvetení a menší nároky na zálivku.
Brahea armata
Opravdu krásné palmě Brahea armata se říká modrá večernice nebo Mexická modrá palma. Vyniká dekorativními listy i květy a netypickým zbarvením. Potřebuje opravdu slunné stanoviště a stejně jako jiným palmám jí svědčí letnění. Krátkodobě snese i teploty několik stupňů pod bodem mrazu.
Mezi další druhy pěstované i v našich podmínkách patří Trachycarpus wagnerianus (trachycarpus Wágnerův), Washingtonie filifera (washingtonie vláknitá), Washingtonie robusta, Butia capitata (butie hlavatá) nebo Butia yatai
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.