Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

V červnu nesmíme zapomenout na…

Čvn 1124 Autor: Redakce

Ovocné stromy

Červen je vhodná doba pro letní řez ovocných stromů a keřů. Nezapomeňte zaštípnout letorosty peckovin a protrhejte ovoce zejména u mladých stromků. Jinak plody zůstanou malé, bez chuti a dojde k vysílení stromku. Protrháním ulehčíte stromku a navíc mít méně velkých plodů, což vám usnadní sklizeň. Provedeme postřik proti obaleči jablečnému.

Sklizeň

sklizen jahod

Je nejvyšší čas pro sklízení ředkviček, salátů a samozřejmě rebarbory. Také ostříháme a nasušíme bylinky. Většina z nich (mj.oregano) sklízíme nejpozději v raném květu. Větve třešní přivazujeme směrem dolů, což nám ulehčí sklizeň.  Průběžně sklízíme jahody. Práci nám usnadní, pokud jsme je před tím nastlaly slámou nebo nějakým mulčem. Jahody sbírejte světle červené, na zralejších si rádi pochutnají práci, slimáci, ale i mravenci. Jahody postříkáme proti plísni šedé.

Zeleninu

zastipovani rajcat

Někdo by se mohl divit, ale v červnu můžeme vysít pozdnější odrůdy mrkve vhodné na uskladnění. Přímo na záhon můžeme vysít salát, zelí a růžičkovou kapustu a brokolici. Pokud už nechcete pěstovat druhou vlnu zeleniny, nasejte zelené hnojení. Jde o velmi výživné přírodní hnojivo a navíc se záhony nebudou zaplevelovat.

Průběžně vyštipujeme pažní výhonky tyčkových rajčat. Výhonky zbytečně rostlinu oslabují. Provedeme postřik proti plísni bramborové. Koncem června pak zaštípneme i vrchol rostliny, aby nebyla zbytečně vysoká. Rajčata na vrcholu rajčatové sazenice by stejně nestihla dozrát.

Řízkování okrasný keřů

Vegetativní rozmnožování řízkováním je možné u většiny okrasných javorů.  Nebojte se ale ani šácholanu nebo klematisu. Řízky odebírejte jen ze vzrostlejších keříků, kterým nebude odříznutí větévek vadit. Nejvhodnější dobou pro odběr jsou chladnější červnová rána. Vždy odebírejte jen vyzrálé větévky na 2-3 očka. Nachystejte si substrát na množení, řízek odlistěte do výšky 2 cm a zapíchněte do substrátu. Nezapomeňte ovlhčit.

Výsev dvouletých okrasných rostlin

dvouletky

Dvouletky jsou vlastně krátkověké trvalky. Pokud chceme mít například macešky příští rok na jaře, musíme je vysévat právě nyní. Výsev macešek je velmi jednoduchý. Na záhon nebo do truhlíku dáme substrát na množení do výšky ¾. Pokropíme a poházíme semínky (ta je lepší koupit) a jemně zasypeme zeminou. Semínka vyklíčí do 14ti dnů v případě, že nevyschly, proto často kropte. Pokud chcete přesazovat nebo množit trvalky, které jsou již dávno odkvetlé, můžete také v červnu.

Konec června

Koncem června nebo začátkem července vysévejte přímo na záhon pekingské zelí. Sázejte vzrostlé sazenice jahod, které stihnout do zimy zakořenit. Konec června a červenec je nejvhodnější doba pro odběr řízků z okrasných jehličnanů jako je například tis, thuja nebo lonicera nitida.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist