Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Už nebýt sám aneb výběr pejska se nepodceňuje

Úno 1523 Autor: Monika Harcarikova

brit pes vlkodavSvátek sv. Valentýna máme za sebou a nejeden z nás si z toho povyku kolem možná přivodil lehkou depresi. Toužíte u sebe mít někoho, kdo bude vždy stát po vašem boku? Někoho, kdo se k vám přitulí vždy, když to budete právě potřebovat? Někoho, komu nebude vadit, že po ránu nevypadáte zrovna nejlépe? A nakonec, někoho, kdo vaší péči opravdu ocení? Možná vás napadlo, že by to vyřešil pejsek. Ano, možná by to opravdu vyřešil, ale …!

Výběr vhodného psa není hračka a rozhodně by se neměl opírat o módní trendy nebo o to, jaké plemeno vám přijde pěkné pro oko. Pejsek vám bude dělat společnost po dalších mnoho let, a proto se vyplatí celý proces výběru neodbýt. Kynolog Ing. Martin Kváš radí, že úplně na začátku bychom si měli položit dvě základní otázky.

1)      „Jaké mám já – jako chovatel – očekávání?“

Vliv na vaše konečné rozhodnutí by tedy mělo mít to, jestli v psovi chcete mít hlídače, nebo spíš parťáka pro vás či dokonce pro vaše děti. Na základě této informace potom vyberete povahu psa, která se dá alespoň částečně odtušit na základě volby plemena. Navíc, ačkoli každého psa je nutné vycvičit, některým psům se v tomto ohledu musíte věnovat více než jiným.

2)      „Jaké má konkrétní plemeno potřeby?“

brit pes mopsKaždé psí plemeno je jiné a od toho se odvíjí také péče. Ing. Martin Kváš jako příklad uvádí: „Když si pořídíte třeba Whippeta (plemeno chrta – pozn. redakce), měli byste počítat s tím, že bude potřebovat sportovní vyžití“. Tyto informace nejenže by vás neměli později překvapit, ale psa byste si měli kupovat s tím, že mu jeho potřeby budete důsledně zajišťovat.

Nezkušení chovatelé by měli myslet také na své fyzické dispozice, jinými slovy, zda psa vůbec udrží na vodítku, když se náhodou nepovede vypilovat nějaký ten povel a pes ne a ne poslechnout. S takovým sedmdesátikilovým Leonbergerem to totiž nebude žádná legrace. Velikost psa byste měli mít na paměti také v souvislosti s prostorem, ve kterém bude pejsek žít. Do malých bytů se skvěle hodí tzv. společenská plemena. Tímto názvem se označují právě menší plemena pejsků, jejichž přirozený prostor je u vás, ve vašem bytě, kde se dají bez problémů chovat.

pes spic britPejsek do kabelky

Takových prcků, které strčíte klidně i do kabelky, existuje celá řada, takže si opět můžete vybírat například podle povahy a podle množství péče, kterou konkrétní pes vyžaduje. Ing. Martin Kváš popisuje, že i mezi malými psíky najdeme v těchto ohledech překvapivě poměrně velké rozdíly. Například taková čivava má ráda přítomnost svého páníčka, ale péče o ni není náročná. Pokud si navíc vyberete krátkosrstou variantu, odpadává i častější kartáčování. Oproti tomu pražský krysařík se hodí do aktivnějších rodin, ve kterých se mu dostane nejen více péče, ale také více příležitostí k vybití energie, které má tento pejsek nadbytek.

Brát, ale taky hodně dávat

brit pes jackPejsek nám toho jako společník mnoho dá, ale nebude to zadarmo. Mít doma čtyřnohého kamaráda není jen mazlení, když máme zrovna náladu, a procházky po parku, když zrovna svítí sluníčko. Ještě než začnete studovat jednotlivá plemena, promyslete, zda budete mít na pejska dostatek času, ale i dostatek peněz. Rodinný rozpočet zatíží nejen krmení, které musí být kvalitní, ale je třeba počítat také s návštěvami u veterináře, ať už s plánovanými (např. očkování), tak neplánovanými. Právě ty neplánované bývají pro peněženku často velkým šokem. 

Výběr pejska a zvláště rozhodnutí, zda si čtyřnohého člena rodiny vůbec pořídit, je zkrátka složitější záležitostí, než by se mohlo mnohým na první pohled zdát.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist