Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Úspora elektrické energie

Čvn 1529 Autor: Redakce

Už vás nebaví stále rostoucí cena elektřiny? Pohled na pořád dokola točící se čísílka na počítadle elektřiny jsou pro vás noční můrou? Pojďme se tedy podívat jak ušetřit do slova každou korunu. Platit ročně třicet nebo patnáct tisíc je totiž velký rozdíl.

Vytápění elektřinou

elektricka energie sloupJestliže patříte mezi ty, kteří na elektřině nejen vaří, ale i vytápí dům, budou vás určitě zajímat jistá opatření, které vedou ke snížení spotřeby. Například zateplením domu ušetříte až 30% nákladů. Ťukáte si na čelo a říkáte si, že i se zatepleným domem máte vysoké náklady? Problémem může být únik tepla a to právě nezateplenou střechou.  Zateplená střecha činí dalších 15% úspory a to je v přepočtu tisíc korun za rok. Stejným problémem jsou i staré okna. Při pořízení nových plastových oken, která nechají uniknout jen minimální teplo, ušetříte přes tři tisíce korun ročně.

Všechny tyto poznatky už splňujete? Potom je tedy na řadě výměna kotle. Jestliže jste hrdý dědic domu například po babičce a stejně tak hrdý jste i na původní kotel, budete se s ním muset rozloučit. Výměna starého kotle za nový je jednou z nejdůležitějších cest k úspěchu. Staré kotle mají totiž daleko menší účinnost než ty nové a proto spotřebují daleko více energie.

Když je řeč o topení důležité jé také zmínit regulaci vytápění. Tu uskutečníme termostatem a termostatickými ventilátory umístěních na radiátorech. Pamatujte taky na to, že každý stupeň se počítá. Nastavíte-li teplotu místo 21 stupňů na 20, ušetříte daleko více penízků. Za zmínku stojí určitě i změna dodavatele elektřiny. Touto změnou můžete mnohdy ušetřit nejvyšší částky.

Svítíme, vaříme a pereme

biomasaVezmeme třeba tuhle žárovku? Tak takhle to určitě nedělejte. Správný výběr žárovky vám může ušetřit spoustu peněz a času. Dejte přednost spíše kompaktním zářivkám, které nejen šetří, ale mají i o dost delší životnost než klasické žárovky. Osvětlení a žárovky vybírejte ve specializovaných obchodech.

Jestliže jste vlastníkem starého sporáku, nečekejte a raději zainvestujte do nové sklokeramické desky, která vám ušetří spoust peněz. Mezi ty, které jsou na trhu nejžádanější, patří například indukční deska která má až o 60% nižší spotřebu než ostatní desky. Speciální nádobí potřebné pro tuto desku může být však pro někoho nevýhodou. Jestliže plánujete delší vaření, použijte spíše tlakový hrnec, který je schopný ušetřit až 40% elektřiny.

U staré pračky z osmdesátých let řešíme stejný problém. Při koupi nové ušetříte nejen polovinu energie ale i vody.  I když se to bude zdát jako hloupost umístění pračky má na spotřebu také velký vliv. Pračka musí stát na pevné a rovné podlaze neboť při nerovné podlaze se prodlužuje doba odstřeďování a tím vzrůstá i spotřeba elektřiny.

Vyznáte se ve značení A+, A++, A+++ ?

penizeTyto energetické označení najdete například na ledničkách, myčkách nebo pračkách. Značky určují, jakou má daný elektrospotřebič výkon a spotřebu. Třídu A+++ samozřejmě najdete na nejúspornějším spotřebiči. Rozdíly mezi spotřebiči s těmito označeními jsou různé. Když se budeme bavit o mrazničkách s označením A+++ jejich spotřeba a výkon jsou o 50% lepší než u mrazničky s označením A+. Rozdíl mezi A+ a A++ je okolo 20%. U některých spotřebičů se však na toto označení nevyplatí brát zřetel, jelikož v některých případech je to úspora řádově desítek korun za rok.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Úspora elektrické energie
  • Ivan 28.7.2015 (16:36)

    Vyměnit žárovky je sice fajn, ale to nám tak jako tak nařídí evropská unie. Já jsem jako první zateplil barák, příjde mi to lepší než vyměňovat spotřebiče, které léta fungují. Potom jsem taky vyměnil dodavatele energií, mám teď sjednocené dodávky za plyn i elektřinu, zvolil jsem si X energie a mám dobré zkušenosti, díky nižším platbám se mi podařilo ušetřit.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist