Trvalkové záhony
Když přemýšlíme o trvalkovém záhonu, musíme se zamyslet nad fyziologickými nároky daných rostlin. V dnešní době je ale možné spolu sázet nízké stínomilné a slunečné vysoké trvalky, které svým vzrůstem zastíní nižší, olistěné trvalky, kterým přímé slunce neprospívá.
Předem si musíme nachystat záhon, který odplevelíme a obohatíme kvalitním kompostem nebo přírodním organickým hnojivem. Pak půdu provzdušníme alespoň do hloubky 30 cm a tím také zapravíme hnojivo do půdy. Pak už si uděláme nákres rozmístění trvalek a případně i nižších koniferů. V případě výsadby cibulovin nezapomeňte vyhloubit větší jámy, které vysypete drenážní vrstvou. Pokud máte na zahradě škůdce-jako jsou myši, hryzci a hraboši, sázejte cibuloviny do sázecích košíčků nebo pletiva s malými oky.
Trvalky vysazujeme nejlépe na jaře. Pokud ale kupujete kontejnerované rostliny, můžete je vysazovat i nyní a následně až do poloviny října. Pro výsadbu zvolíme chladnější dny. Rostlinu vyjměte z květináče, trochu rozhrňte kořeny a vložte do předem připravené jamky, zalijte a následně zasypejte hlínou.
Nejatraktivněji působí trvalkové záhony, které kvetou po celé vegetační období. Velmi dobře působí i zařazení rostlin s ozdobnými listy (hosty). Co se barevných kombinací týče, tak se mnozí zahradní architekti shodují na tom, že by spolu neměly sousedit trvalky se stejnou barvou květů. Takové druhy by měly být odděleny alespoň stálezelenými keříky (brslen) nebo rostlinami s jiným odstínem květů.
Nákup trvalek
Nejlepší je, pokud dostanete odkopek nějaké trvalky od jiného zahrádkáře. Pokud jste nuceni trvalky kupovat, sazenice vybírejte velmi pečlivě. Také se informujte na místo původu rostliny. Sadba ze zahraničí nebývá aklimatizována a často není mrazuvzdorná. Dávejte pozor i na označení rostlin. Některé zajímavé druhy mohou být nesprávně označeny a může se stát, že budete mít záhonek ve zcela jiných barvách, než jste si původně představovali. Každá rostlina musí mít čitelný štítek s názvem a přesnou odrůdou dané rostliny.
Proto doporučujeme nákup kontejnerovaných trvalek v zahradnictvích, které mají vlastní sadbu a specializují se právě na prodej rostlin pro trvalé záhony. Jedině tak máte zaručeno, že si domů donesete rostlinu bez plísní, viróz a jiných chorob. Rostliny ještě v květináčích rozmístěte na záhon. Právě nyní musíte rozmyslet celkovou podobu záhonu, který nesmí být v jiném duchu než zbytek zahrady.
Vypěstujte si vlastní rostlinky
Jde o sice trochu zdlouhavý, ale za to nejlevnější a nespolehlivější způsob, jak získat sazenice trvalek. Vypěstování vlastních rostlinek ze semen nebo řízků vás bude bavit, protože nejde o nic složitého. V případě setí semínek si nachystejte substrát z písku a rašeliny (poměr 1:1). Ten poházejte semínky, ovlhčete a překryjte igelitem.
V případě řízkování odeberte malé větvičky nekvetoucích keříků v období červen-červenec pokud možno brzy ráno. Větvičky píchněte do substrátu vhodného k rozmnožování a zalijte.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.