Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Trichomonády

Čvn 1308 Autor: Redakce

Přemýšleli jste někdy, kdo nebo co může žít ve vašich zvířecích kamarádech nebo dokonce i ve vás? O tasemnicích, motolicích a podobných parazitech toho bylo napsáno již hodně. Pojďme se však podívat na „zvířata“ mnohem menší, která pouhým okem opravdu nezahlédnete…

Na mysli mám tzv. prvoky…

Jde o skupinu jednobuněčných eukaryotických organizmů, které jsou tak malé, že je lze zahlédnout jen silným objektivem mikroskopu. Tato skupina organizmů je opravdu velmi obsáhlá a vědci stále ještě objevují nové a nové druhy jak volně žijících „prvoků“, tak těch endobiotických, kteří pro svůj život potřebují i jiné živočichy. Dnes, jak správné hádáte, se zaměříme právě na skupinu endobiotických organizmů, konkrétně půjde o skupinu Trichomonády.

Trichomonády

trichomonada v ovciTato skupina se vyznačuje charakteristickým uspořádáním „těla“. Celá buňka má oválný tvar. Na přední straně vystupuje z těla několik bičíků, jejichž počty se liší druh od druhu, nejčastěji jsou však tři nebo čtyři. Po straně buňky je tzv. undulující membrána, která vznikla tak, že jeden z předních bičíků přirostl k části těla za vzniku membrány, která usnadňuje trichomonádě pohyb ve vazkém prostředí vnitřních orgánů. Když už jsme se tedy dostali k vnitřním orgánům, přiblížíme si, které to konkrétně jsou.

Převážná většina trichomonád žije (jak jistě uhodnete) v trávicím traktu. Zde většinou neškodí. Některým trichomonádám však střeva nestačila a tak obsadila i jiná místa v těle, např. urogenitální trakt, plíce aj. Na rozdíl od těch střevních však tyto trichomonády již svým hostitelům mohou způsobovat obtíže, jsou tzv. patogenní. Jak již sám název napovídá, nejznámější z trichomonád, Trichomonas vaginalis se specializovala na urogenitální trakt, konkrétně u lidí. Její obdoba, avšak u skotu, se nazývá Tritrichomonas foetus. Tento parazit může u skotu způsobovat neplodnost, čas od času se objevily i spontánní potraty. U lidí způsobuje obdobné obtíže, hlavně jde o gynekologické záněty a předčasné porody. Dlouhodobé záněty mohou skončit sterilitou jak žen, tak mužů. Velmi překvapivé je i zjištění, že u nakažených se také zvyšuje citlivost vůči viru HIV.

U vašich ptačích kamarádů, především teď mluvím k chovatelům holubů, se pak může objevit další patogenní trichomonáda, T. gallinae, která jim může způsobovat nechutenství a průjmy, krví pak může být roznesena do dalších orgánů jako je srdce, plíce, játra atd.

Trichomonády mohou žít v podstatě v jakémkoli obratlovci (psi, kočky, ptáci, dobytek, ovce, prasata, primáti, plazi…). A ano, velmi pravděpodobně žijí i ve vašich čtyřnohých mazlíčcích. Nemusíte však propadat panice, naprostá většina z nich je opravdu zcela neškodná. Naopak se na fotografiích můžete pokochat, jak krásný a zajímavý může být „mikrosvět“, který váš mazlíček poskytuje dalším živým tvorům…

Text a foto z elektronového mikroskopu: Kateřina Krížová

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist