Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Topení z přírodního kamene

Led 1223 Autor: Komerční sdělení

… a rozdíly, které nejsou na první pohled viditelné a přitom jsou velice zásadní. O své dojmy se s námi podělil Lukáš Blažek.

topici kamenDodavatelů, nebo výrobců topení z přírodního kamene (topné sálavé panely) nebo těch, kteří se takto deklarují, je povícero. Ne všichni dělají svou práci odpovědně a tím kazí jméno velice dobrému produktu. Rád bych zde upozornil na pár zásad, kterých si i jako laik můžete všimnout a vyhnout se tím záměně produktu. Správné provedení topení z přírodního kamene má na zadní straně kamene frézování a v něm uložený topný kabel (speciálně vyvinutý pro tento účel), který je opatřen vlastním jištěním proti přehřátí (v případě zakrytí panelu nedojde k jeho poškození). Topný kabel je umístěn v hloubce cca 1,5 cm a zakryt „stěrkou“ která již dále nesmí nijak pracovat, popřípadě uvolňovat výpary. Materiál, který zakrývá topný kabel, musí mít shodné pnutí jako kámen, se kterým je pevně spojen. Pokud má výrobce tuto záležitost perfektně zajištěnou, nic dalšího se již na zadní stěnu panelu umísťovat nemusí. Zakrývání či jiné izolování zadní stěny panelu snižuje účinnost a panel tak ztrácí možnost vytápění ze zadní části. Pokud je teplo, které zahřívá stěnu za panelem nežádoucí jako například u srubových staveb, pak se k zabránění tomuto efektu používá izolační deska, která se umísťuje přímo na stěnu domu. Až na ni se montují nosné prvky topného panelu. Tím mezi panelem a stěnou zůstává prostor 3cm a topný panel může vytápět.

Velké procento topných panelů z přírodního kamene prodávaných v České republice je vyrobeno od základu nechci říkat špatně, ale jinak, a proto by neměly být prezentovány ve stejné kategorii jako topné panely s kabely uloženými ve frézovaných drážkách. Například panely, které mají na zadní stěně kamene nalepenou topnou folii, v žádném případě nemohou dosahovat stejných hodnot, ať se jedná o příkon nebo úsporu jako u výše zmiňovaných topných panelů. Výroba topných panelů s pomocí topné folie je pro výrobce o mnoho lacinější a pro laika, který si pořizuje topný systém do domu je tato záležitost na první pohled neviditelná, díky podobné, nebo stejné deklaraci dochází k matení zájemce či kupce, srovnává se totiž nesrovnatelné.

Ne vždy rozhoduje cena

prirodni kamenBohužel se u nás setkáváme dosti často se zklamanými klienty, kteří si kdysi nebo v poslední době topné panely pořídili a oni jim „topí málo“. Pokud není na vině výše zmiňovaná problematika, pak je to chybou lidského faktoru. Prodat za každou cenu je u některých prodejců téměř heslem. Většinu kupujících dnes samozřejmě zajímá cena a na základě té se rozhodují. Někteří zájemci alespoň srovnávají srovnatelné produkty, ale někteří se rozhodují pouze na základě ceny a pak se diví.

Skutečné topení s přírodního kamene se všemi nezbytnými výrobními, certifikačními a obchodními náležitostmi má svojí hodnotu a distributor při prodeji reprezentuje i dobré jméno společnosti. Neměl by mít tudíž zájem o jednoduchý prodej za každou cenu, ale o seriozní dlouhodobé působní na trhu. Při rozhodování, zda nabídku prodejce akceptovat či nikoli mějte na paměti, že výše hodnoty nabídky se dá ovlivnit nejvíce počtem panelů, nebo jejich příkonem. Snížení počtu, nebo příkonu topných panelů v rozporu s odborným výpočtem sice pořizovací cenu celkové investice sníží, ale topné panely nebudou pracovat tak, jak mají. Budou častěji spínat a tím se nám zvýší v lepším případě pouze spotřeba el. energie. V horším případě topný systém nedokáže v mrazivém období dům vytopit. Při pořizování sálavých panelů berte na vědomí, že se najedná o „zázrak“, ale pouze o „další“ plnohodnotné vytápění, které si do svého domu můžete pořídit, proto se při výpočtech musíme řídit téměř stejnými zásadami jako pro jiný druh vytápění. Pro přesný výpočet je dobré znát tepelné ztráty domu a pak vám odborník na topné panely s jistotou stanoví jejich správný počet a příkon.

Pokud se při pořizování topení z přírodního kamene budete držet těchto výše popsaných pomůcek, zajisté neuděláte špatný krok. Správně navržené a umístěné topné panely nabízí nejen úsporu na spotřebě energie a bezúdržbový provoz, ale hlavně velice příjemný tepelný a estetický prožitek.

Certifikace výrobku

Nedílnou součástí kvalitního produktu jsou nezbytné certifikace týkající se výroby, bezpečnosti, zdravotní nezávadnosti a ekologičnosti. Certifikáty nám potvrzují, že se jedná o kvalitní a prověřený produkt (certifikace se vztahuje vždy ke konkrétnímu výrobci a produktu).

Zpracoval Lukáš Blažek
www.gemetherm.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist