Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tlustice-sukulentní kráska

Čvc 1416 Autor: Renata Petříčková

tlusticeMá poněkud nelichotivé jméno, ale zato mu dělá čest. Masité listy a pevný podsaditý stonek, který časem vyrůstá v ještě podsaditější kmen je takřka nezničitelný. Tlustice je úžasný sukulent, který má všechny předpoklady k tomu stát se dlouholetým společníkem ve vaší domácnosti. Téměř nezničitelným.

Ať ji v létě letníte nebo v zimě zimujete, nebo ne – pořád bude krásná!

Je na péči velice nenáročná. Přesto si pojďme říci, jak se jí co nejvíce zavděčit, protože přece jen, ač je její pud sebezáchovy velice silný, krásnější a „tlustší“ bude ve chvíli, kdy se o ni budete patřičně starat. Při dobré péči se může dožít i několika desítek let. A to jsou nádherné kousky!

Snáší i velké horko

tlusticeA dokonce jí docela svědčí. Je to jedna z mála rostlin, která snese letnění na jižním balkónu nebo lodžii. Letní horka ji nevadí, jen je přece jen lepší ji maličko zastínit. Krásně tlusté oválné lístky mohou na přímém slunečním svitu získat lehce načervenalou barvu, ta ale v zimním období zase zmizí.  Tlustice vlastně prosperuje všude tam, kam ji postavíte.

Světelné podmínky: světlo, slunce

Miluje světlo a slunce. Za oknem i venku. Doma ji postavte na místo, které bude dobře osvětlené buď rozptýleným denním světlem nebo i s částí slunečního světla. Jižní orientaci tlustice miluje, ale dobře roste i na severních oknech, pokud je umístěna u velkého okna s dobrými světelnými podmínkami. Ve stínu rostlina přestává růst a postupně hyne.

Teplota: pokojová až vyšší

tlusticeRozmezí, které má tlustice ráda je čistě pokojové. Nevyžaduje speciální nároky na teplotu a spokojí se právě s tím, co máte doma.

Zimování má ráda a určitě jí tím vyhovíte. Na zimu tlustici dejte na místo, kde je maximálně kolem 20°C, ideál je mezi 10 – 18°C. Minimální teplota, kterou snáší je 7°C, při nižších teplotách namrzá a hyne.  I v zimním období však potřebuje velkou dávku jasného světla a tak jí vyhovuje světlá chladná chodba nebo zimní zahrada.

Vlhkost: nepřelívat!

Méně je více a kromě nízké teploty může tuto nepřekonatelnou sukulentní rostlinu zahubit pouze přebytek vlhkosti. Čím sušší je její zemina, tím lépe se jí bude dařit. Zaléváme ji tedy pouze tehdy, když je kořenový bal dobře proschlý, zhruba jednou za týden. Zrádné jsou vysoké teploty při letnění, pokud máte tlustici někde, kde je více než 30 °C, buďte se zaléváním opatrní, v této době jí nezalévejte a počkejte, až teplota klesne, třeba večer.

Přesazujeme podle potřeby, starší rostliny už nemusíme, maximálně odebereme část vrchní zeminy a doplníme novou. Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče.

Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Rozmnožování: listovými a stonkovými řízky

tlusticeRozmnožování tlustic je snadné. Často se děje samovolně v květináči, kam sem tam odpadne nějaký lísteček.  Opatrně zasazené lístečky se stávají „maminkou“ pro malé tlustice, které začínají vyrůstat u zaschlých míst, kde jsme lísteček odlomily.  I když rostlinu množíme stonkovými řízky, necháme nejprve stonky nějakou dobu zaschnout, asi den nebo dva, až poté je sázíme do zeminy. Druhou možností je dát stonky do skleničky s vodou a počkat, až pustí kořínky.

Možné problémy a nemoci

Uhnívání stonku

To je důsledek přelití, které se snadno stane v zimě. V období zimování zaléváme tlustici tak sporadicky, že jednotlivé zálivky na jaře spočítáme na prstech jedné ruky. Bohatě stačí jednou za měsíc a to ještě velmi skromně.

Zvadlý vzhled

Paradoxně to může způsobit opět přelití a to zejména v zimě. Zvadlý vzhled a pomačkané listy může mít rostlina i v létě, když zapomeneme na její zálivku. Na rozdíl od přelití se ale z takového hříchu velmi rychle vzpamatuje, když ji opět začneme přiměřeně zalévat.

Bílé povlaky na listech

Plísňové onemocnění, které může rostlinu napadnout, je-li na stanovišti příliš vlhkém nebo příliš studeném.

Opadávání listů

Listy tlustice shazuje v případě, že zapomínáme na její zálivku nebo že k zálivce používáme moc studenou vodu. Tlustici zalévejte vodou o pokojové teplotě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Tlustice-sukulentní kráska
  • Marie 7.7.2020 (21:29)

    Dobry vecer nevim na koho se obratit mam nekolik let tlustici a bohuzel uz nevim co delam spatne. Letos se mi delaji cerne tecky na listech ktere pomalu jdou i na jeji kmen. Kdyz to chci otrit vypada to ze je to jen spina. Moc vam dekuji za radu. Nerada bych o ni prisla je uz pres 50cm velka.

    • Veronia Buchtová 6.10.2020 (10:36)

      mam stejny problem, ale spolu s cernymi teckami se objevuje i jakysi savy hmyz. Zatim jsem zkousela ho jen smyt – coz pomuze proti potvoram, ale ty se zase znovu objevi. I ja budu rada za radu.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist