Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tipy, jak ušetřit v domácnosti, když všechno zdražuje

Led 2004 Autor: Redakce

Pozor! Zdražujeme! Slyšíme snad ze všech stran. Zdražení cigaret někteří z nás spíše kvitují. Zcela jinak však vnímáme zdražovaní bydlení a energií, jako je elektřina, plyn či vodné a stočné. Za to vše si připlatíme. Jak ušetřit na energiích? Možná je čas zvážit některé zásadní změny v domácnostech.

Stále dráž nás vychází získání vlastního bydlení

Dostupnost hypoték je nižší a banky po nás požadují mít vlastních 20 % prostředků na pořízení nemovitosti. Nedostatek bytů zdražuje jejich cenu. V Praze se průměrná cena za metr čtvereční nového bytu vyšplhala již na 150 000 Kč, v Ostravě na 24 000 Kč. A ve velkých městech se předpokládá další růst. Zdražuje však i naše stávající bydlení, a to zejména kvůli nárůstu cen energií. Jak tedy na jednotlivých ušetřit? Podívejte se na pár rad.

Jak platit méně za elektřinu

Především je nejvyšší čas vyměnit staré žárovky za LED. Poohlédněte se po levnějším dodavateli LED žárovek a nezapomeňte si dobře odložit nákupní doklad. Určitě se totiž setkáte s tím, že přes avizovanou životnost vám některé LED žárovky odejdou ještě v záruce. Určitě je reklamujte. I přes výměnu žárovek nezapomínejte zhášet. Mnozí lidi totiž nabydou dojem, že s LED-kami mohou svítit permanentně. Nevěřte pověrám, že zapalováním a zhášením se snižuje jejich životnost.

Kde ušetřit za vodu?

Šetřit vodou v domácnostech jde díky úsporným splachovačům, perlátorům na bateriích a též díky myčce nádobí. Mýt nádobí v ruce je nejen nepohodlné, ale dnes i neekonomické a neekologické. Pozor též na staré pračky, které k praní spotřebují obrovské množství vody. Novější jsou mnohem šetrnější. Vodu ušetříte též změnou hygienických návyků. Místo vany se pouze sprchujte.

setreni vodou

Vyměňte plynový kotel za ekonomičtější

Pokud topíte starým plynovým kotlem, ušetřit lze pořízením nového kondenzačního. Šetřit se dá i při vaření na plynu. Skutečně záleží i na výběru plynové varné desky, kolik při vaření spotřebujete plynu. Mnohdy je též užitečnější využít mikrovlnnou troubu než ohřívat jídlo na plynu.

Mějte přehled o dodavatelích energií

Určitě sledujte rovněž ceny energií jednotlivých dodavatelů. Pozor ale na ukvapené změny. Často je užitečnější začít u sebe a změnit svůj přístup k jejich spotřebě. Odpojovat od sítě různé drobné spotřebiče, zahradu zalévat dešťovou vodou, či pomalu měnit staré „žrouty“ energií za moderní úsporné spotřebiče.

Inflace žene nahoru dokonce i ceny běžných potravin

Je proto dobré naučit se šetrněji zaházet i s nimi. Víte, že z ředkvičkových listů uděláte skvělý špenát a nemusí pouze skončit v odpadu či v kompostu? Nebo že neupotřebené bílky z vánočního pečení lze snadno zmrazit a pak zcela normálně vyšlehat po rozmrazení? Podobných triků jak šetřit existuje skutečně mnoho. S valorizací mezd podle odborníků již příliš počítat nelze, předpokládá se spíše zmrazení jejich růstu. Takže ušetřit se musíme snažit i menším plýtváním s potravinami.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2023>>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist