Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Těšte se okouzlujícími květy hortenzie latnaté i na podzim

Zář 1323 Autor: Redakce

hortenzie latnataHledáte na vaši zahrádku rostlinu, která jí jaksepatří prozáří a oživí? Jestli ano, vsaďte na hortenzie. Vybírat můžete hned z několika druhů. Možná si vystačíte se samotnou rostlinou hortenzie velkolisté, která se v zahradách objevuje asi nejčastěji. Pokud však toužíte po něčem originálnějším, vsaďte na popínavou hortenzii, listem ozdobnou hortenzii dubolistou nebo hortenzii latnatou. Ostatně hortenzie latnatá a hortenzie stromková – Hydrangea arborescens –to jsou hortenzie, které se podaří pěstovat snad každému!

Hortenzie latnatá

kvetouci hortenzieHortenzie latnatá, latinsky Hydrangea paniculata, je zástupcem keřovitých hortenzií. Tato rostlina dorůstá výšky 1 až 4 metrů (v závislosti na kultivaru). Od klasické hortenzie se liší hlavně svými květy. Nejsou však o nic méně krásné, jsou zkrátka jen jiné. Díky tomu, že se šlechtění na tento druh hortenzie v posledních letech opravdu hodně zaměřilo, jsou její květy velice bohaté a různorodé. Jsou uspořádány do kuželovitých útvarů, které obvykle měří okolo 20-30 centimetrů. Barva květů je nádherně bílá, později světlounce růžová. Protože hortenzie latnatá kvete dlouhou dobu, i barva jejího květu se mění. Barva květu se může dostat až na sytě červený odstín (v závislosti na kultivaru-ostatně o těch se dozvíte níže). Do plné krásy vykvete během července a srpna. Kvete tedy později, než hortenzie velkolistá.

Jak pěstovat hortenzii latnatou

latnata hortenzieCo se týče nároků, je keř náročný především na světlo. To k růstu potřebuje, vysadit ho můžete klidně na plné slunce. I to totiž snese. Z hlediska vlhkosti a vody už tak náročný není. Naopak, vlhkost mu stačí střední a vyrovnaná, přímé záplavy, nebo přemokřenou půdu neustojí. Na orientaci k světovým stranám nezáleží. Vysazuje se hlavně v parcích, ale parádu vám může dělat i na zahradě. Pak ale počítejte s dostatečným prostorem (podobně jako u ruje vlasaté). Z keřů hortenzie latnaté si můžete vysázet i živý plot.

Řez hortenzie

Obecně se o tento druh hortenzie nemusíte nijak přehnaně starat. Stačí, pokud jí občas prořežete a odstraníte zdřevnatělé větve, které keřík jen hyzdí. Větve na sebe samy upozorní, neboť budou v kontextu rostliny vypadat nepatřičně. Prořezávání rostliny by mělo proběhnout na jaře, kdy tím rostlinu prosvětlíte a ulevíte jí. Nejlepší je prořezávat jí v březnu. Všechny větvičky můžete s klidem seříznout na délku až půl metru. Nemusíte mít totiž strach z jednoduchého důvodu. Květy hortenzie totiž obráží na jednoletém dřevu. Proto i na ořezaných větvích vyrazí květy, které vám vezmou dech.

hortenzie pinky winkyDále je také vhodné ořezat větve po odkvetení. To se provádí na sklonku podzimu, či na začátku zimy. Pokud se jimi však chcete těšit celou zimu, ani to není problém. Květy i přes zimu vypadají na keři velmi dekorativním vzhledem. Nic se nestane, pokud tedy větvičky seříznete až s příchodem prvních jarních slunečních paprsků.

Hortenzie latnatá má velmi dobré mrazuvzdorné schopnosti, můžete jí tak pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách. Nemusíte jí před zimou nijak zvlášť chránit. I pokud se přes zimu mrazem nějak poškodí, stačí pouze v březnu větvičky seříznout, jak je popsáno výše. Tím zajistíte to, že v létě opět znovu vykvete a vy se budete těšit i další rok jejími nádherně se proměňujícími květy.

Pěstovat hortenzii latnatou můžete podobně jako velkolistou i ve velkém květináči na slunné terase. O tu však musíte pečovat o trošku více. Je třeba ji vždy na jaře zkrátit asi o třetinu, klidně i víc (postačí ponechat 2-4 pupeny na každé větévce). Dále je třeba jí dostatečně hnojit tak, aby měla neustále dostatečný přísun živin. Každý týden přidejte do zálivky klasické vodorozpustné hnojivo.

Nejzajímavější kultivary

Jak už to tak bývá, také hortenzií můžete vysadit velmi mnoho kultivarů. Pokud kupujete hortenzii v nádobě, rozhodně by u ní měl být popisek a fotografie vzrostlého keře. My vám alespoň představíme ty nejzajímavější, pro naše podmínky vhodné (tedy plně mrazuvzdorné) druhy. Rozhodně ale zavítejte na některou ze zahradnických výstav, kde jako již tradičně narazíte na některou z novinek ze světa hortenzií. Jak již bylo řečeno, šlechtitelé rozhodně nezahálí!

Hortenzie latnatá Vanille Fraise

Tato hortenzie doslova okouzlí téměř kulovitými květy, které mohou být až 30 cm dlouhé (květenství lze uplatnit i v suchých vazbách). V počátku kvetení je barva květů bílá a následně přechází od smetanové, přes jemně růžovou až po sytě růžovou. Díky šlechtění je tento kultivar neuvěřitelně kompaktní, s maximální výškou 1,5 m, a okrasný i přes zimu. Krom krásných květů se totiž mžete těšit i z načervenalých stonků. Ostatně i díky tomu je jednou z nejoblíbenějších hortenzií.

Sundae Fraise

Pokud chcete opravdu kompaktní, 1 metr vysoký kulovitý keřík, vsaďte na tento kultivar, který byl oceněn stříbrnou medailí pro šlechtitele (tím je Jean Renault). Květy jsou zpočátku bílé a v průběhu léta zrůžoví. Podobně jako kultivar Vanille Fraise, má o Sindae Fraise červený stonek, ale mnohem sytěji zbarvený.

Pinky Winky

pinky winkyNázvy jednotlivých kultivarů si zapamatujeme mnohdy jen velmi málo. Pinky Winky je ale výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Pokud si tento název zapamatujete i vy, rozhodně neprohloupíte. Můžete si totiž zakoupit keř, který bude 2-3 metry vysoký, pevný, s překrásnými kuželovitými květy. Květy jsou krásně vzpřímené, 40 cm vysoké, zpočátku bílé. Pak se květy začnou odspodu zbarvovat do růžova. Koncem léta jsou pak věty dvoubarevné světle růžové nahoře a světle fialové vespod.

Levana

Pokud hledáte solitér do opravdu velké zahrady, sáhněte po kultivaru hortenzie latnaté Levana. Jedná se o keř, který dorůstá výšky běžně i 4 metry. Během léta keř vytvoří až 50 cm dlouhé, poněkud řidší květensví v barvě bílé až krémové. Zajímavostí je, že sytě bílé květy jsou sterilní a pyl nesou jen ty krémové. Tento kultivar potřebuje trochu péče. Každý rok, nejlépe v březnu, je vhodné hortenzii seříznout tak, aby zůstaly jen silné větve. Ty seřízneme na půl metru. Díky tomu bude keř kompaktní a větve se pod těžkými obřími květy neohnou ani během silných větrů či deští.

Wim´s red

Jak již bylo řečeno, šlechtitelé nezahálí. Díky tomu se můžeme těšit z opravdu velmi tmavých květů této max. 2 m vysoké odrůdy. Květenství je zpočátku bílé, ale během léta až sytě purpurové. Není vůbec žádnou výjimkou, že na jedné rostlině uvidíte mladé, bílé květy a starší tmavě červené. Na jaře v žádném případě nesmíte zapomenout na radikální výchovný řez větévek (ty mají červenou barvu). Jen tak docílíte kompaktního keře, který má natolik silné větve, které bez problémů unesou i velké květy.

Další kultivary

  • Limelight (květy 30 cm, nazelenalé pak růžové)
  • Phantom (květy 50 cm, světle krémové pak růžové až načervenalé)
  • Great Star (květy 30 cm, bílé pak růžové)
  • Magical Fire (květy 30 cm, bílé pak starorůžové)

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist