Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tepelná čerpadla šetří přírodu i vaší kapsu

Zář 1112 Autor: Redakce

Ceny energií v žádném případě klesat nebudou. To přivedlo řadu z nás k zamyšlení nad levnějšími zdroji vytápění, které ale musí splňovat řadu parametrů. Musí být ekologické, uživatelsky nenáročné a v konečném důsledku také dostupné. Právě to splňují tepelná čerpadla, která jsou v mírném pásmu (kam patří i ČR) velmi oblíbená. Na výběr máte z mnoha provedení prakticky dvou druhů systémů.

Tepelná čerpadla vzduch-voda

tepelna cerpadlaHlavní výhoda těchto tepelných čerpadel je v tom, že nenarušují teplotní rovnováhu okolí a jsou bezobslužná. Při instalaci odborný technik čerpadlo nastaví pro nejefektivnější provoz, pak už se nemusíte o nic starat. Navíc tyto systémy mohou pracovat celý rok. V zimě jsou využívána k temperaci obytných prostor a v létě třeba k ohřevu užitkové nebo bazénové vody.

Systém nevyžaduje odstávky a díky využívání vzduchu, jde v podstatě o princip chlazení v chladničkách. Spirálový kompresor je hnací silou celého systému, který ochlazuje okolní prostředí a ohřívá vodu vedenou do radiátorů nebo vhodnou pro jiné využití.

Je jasné, že část energie je spotřebována pro samotný chod zařízení a dochází ke ztrátám, ale produkovaná energie je součtem obou vložených energií, takže vždy větší než energie potřebná k chodu celého systému.

Všeobecně řečeno, je počáteční investice do tohoto druhu vytápění a ohřevu vody poměrně drahou záležitostí. Návratnost investice je ale během několika let jasná. O dalších druzích tepelných čerpadel se dozvíte v některém z následujících článků nebo na portálu Abeceda tepelných čerpadel.

Další druhy tepelných čerpadel

  • Tepelná čerpadla vzduch/vzduch (např. malé tepelné čerpadlo IVT Nordic Inverte)
  • Tepelná čerpadla země/voda (např. tepelné čerpadlo IVT Greenline HE)
  • Tepelná čerpadla větrací vzduch + země/voda (např. tepelné čerpadlo IVT 495 TWIN)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist