Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Sváteční (vánoční) kaktus

Pro 1101 Autor: Redakce

Sváteční kaktusy jsou si velmi podobné. Rozlišujeme je podle doby kvetení.

Schlumbergera russelliana-Vánoční kaktus

vanocni kaktusJde o kaktus, který je doma v Jižní Americe a většinou kvete v období prosince a ledna. Ve své domovině se jedná o velmi vzrostlé druhy, u nás vyrostou do výšky cca 30 cm a tvoří převisy. Proto se hodí k pěstování v závěsných nádobách. Jako začínající pěstitel si právě v této době můžete zakoupit malou rostlinku s již narašenými květy. Aby vám rostlinka vydržela a zejména vykvetla i další Vánoce, musíte dodržet několik zásadních bodů.

V létě dopřejte rostlině venkovní prostory. Kaktusy milují letnění v polostínu. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Mezi zálivkami nechte substrát vyschnout. Jednou za 14 dní kaktus přihnojte. V průběhu listopadu umístěte kaktus do teploty cca 12 stupňů. Jen tak naraší nové květy.

Hatiora gaertneri -Velikonoční kaktus

Jak již název vypovídá, kvete na jaře. Takto ho rozeznáte od kaktusu vánočního. Dále nemá zubaté články listů. Většina druhů má konce lístků tmavě hnědé nebo vínové, květy jsou většinou větší, paprsčité. Opět doporučujeme chladnější prostředí pro nasazení květů, ale i celé kvetení. V době květu nedoporučujeme s rostlinou hýbat, změna klimatu by zapříčinila shození květů.

Schlumbergera truncata hybr.-Kaktus dne Díkuvzdání- Thanksgiving

Tento druh kvete v období října a listopadu. Během léta kaktus pravidelně přihnojujte, od září omezte zálivku i hnojení a kaktus umístěte do teploty cca 15 stupňů.

Společné pro všechny typy těchto kaktusů je, že rostlinu musíme v době nasazování květů nasadit do teploty 10-15ti stupňů. Teplo by zapříčinilo opadávání květů. Chlad totiž iniciuje kvetení. V létě je vhodné tyto rostliny nechat venku, na podzim doneseme do interiéru a necháme u okna, ne nad topením nebo u okna, které slouží k větrání. Teplotní šoky způsobují těmto kaktusům stres nebo dokonce smrt.

Sváteční kaktusy doporučujeme letnit na rozptýleném světle pod stromem a pravidelně zalévat s mírným vyschnutím. Hnojení jednou za 2 až 4 týdny. Tyto kaktusy dobře snášejí řez a můžeme je množit řízkováním během jara nebo léta. Několik článků (3-5) uřízneme rovným řezem ve spoji. Řízek necháme několik dní zaschnout a pak zapíchneme do propustného substrátu nebo perlitu. Řízek začne velmi kořenit. Je možné nechat kaktus zakořenit i ve vodě, ale často dojde ke hnití.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist